Рискови фактори предизвикват възникването на диабет
31 Юли 2014, Четвъртък
Успешно лечение е възможно чрез подходящ двигателен режим, съчетан със строга диета
Автор: проф. Христо Мермерски
Заболяването се среща по-често във високоразвитите страни, и то сред градското население, като се явява най-често към 40-50-годишна възраст. Въпреки дългогодишните проучвания, причините за появата на захарната болест още не са открити. Те могат да се търсят в наследственост, в нервно-психични претоварвания, затлъстяване, също така в някои инфекции и заболявания.
Диабетът бива два вида. Захарният се характеризира с неправилна обмяна на вещества като следствие на недостатъчното наличие в организма на хормона инсулин. Незахарният диабет се смята, че се появява следствие на пониженото съдържание в кръвта на хормона вазопресин.
В зрялата възраст диабетът се проявява със слабост, лесна умора, „вълчи“ апетит. Жажда и често уриниране, характерни за болните под 30-годишна възраст, могат да липсват.
Поради тежките обменни нарушения диабетът уврежда почти всички органи и системи. Наблюдават се тежки поражения върху нервната система, възпаления на нервите в коренчетата на гръбначния мозък, проявяващи се със силни болки, нарушения на чувствителността, понякога ограничаване движението на долните крайници.
У по-възрастните диабетици нерядко се наблюдават нарушения на мозъчната дейност – отслабване на паметта, промени в характера – потиснатост и раздразнителност. Увреждат се и сетивните органи. Не са редки случаите на запушване на кръвоносни съдове, които в долните крайници водят до гангрена.
Тежки са пораженията върху бъбреците, които често са с летален изход. Появяват се също така възпаления на кожата, циреи, абцеси, подсичания, атрофия, сърбеж около половите органи, както и характерно зачервяване на лицето.
Диагностицирането на захарния диабет става чрез лабораторно доказване на увеличеното количество захар в кръвта и в урината.
Подходяща за всеки болен е плодно-млечната диета. Тя се състои от 2,5 – 3 кг ягоди на ден или същото количество настъргани ябълки в кисело мляко. Препоръчва се пиене на лимонов сок, който подобрява обмяната на въглехидратите. Трябва да се спазват и едни и същи часове на хранене през деня, за да не се получи хипогликемия – намаляване нивото на захарта в кръвта, което води до ускорено сърцебиене, чувство за слабост.
Рецепта 1 (Рая Гарджева, Сливен): Смесват се равни части от билките врабчови чревца, конско ребро, листа от боровинка, репей и черен оман. От общата смес 2 с.л. се кипват в 600 мл вода. Отварата се пие 3 пъти дневно по 100 мл 30 мин. преди ядене.
Рецепта 2 (Маргарита Вълкова, Варна): Смесват се 1 с.л. суроватка от кисело мляко, добре е да е домашно приготвено, с 1 с.л. мастика. Всеки ден се изпива на гладно. Следи се и нивото на кръвната захар.
Рецепта 3: Стръкове от пелин, листа от бреза, листа от черница, листа от боровинки, бобови шушулки, стръкове от трицветна теменуга, стръкове от горуха в съотношение 10:20:10:10:20:5:50 г се смесват. 2 с.л. от сместа се запарват 10 мин. в 250 мл вряла вода и се варят 5 минути. Пие се по 250 мл 3 пъти на ден преди хранене.
Рецепта 4: 1 ч.л. накълцан на ситно корен от глухарче се залива с 200 мл вряла вода. Оставя се да престои 20 мин. Прецежда се и се оставя да се охлади. Пие се по 1 ч.ч. 3 – 4 пъти дневно.
Рецепта 5: 1 с.л. смлени листа от орех се заливат с 1ч.ч. вряла вода и се варят 20 мин. на слаб огън. Прецежда се и се пие през деня.
Рецепта 6 (за сърдечна недостатъчност и диабет, Мариана Тодорова, Пловдив): Прясно мляко се сварява на водна баня, след което се подквасва. Прецежда се през тензух и това, което изтече, се разрежда със сока от два лимона. Всяка сутрин на гладно се изпива по 1 ч.ч. Ефектът настъпва след 40 дни.
Рецепта 7 (Вяра Стоянова, Варна): Смесват се добре 200 г листа от касис и черна боровинка и 150 г шушулки от боб. 3 с.л. от тази смес се заливат с 600 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се 4 пъти на ден по 150 мл преди ядене.