Откриха барелеф на „славея на Странджа” Георги Павлов
След откриването на барелефа, във Визица зазвучаха и песните на големия певец, изпълнени от негови последователи
09 Август 2015, Неделя
Заговори ли се за Странджа и за странджански народни песни, в съзнанието на любителите на българския фолклор изплува образът на Георги Павлов.
Автор: Десант
Народният певец, превърнал се в символ на народното творчество в тази мистична планина, е роден на 2 май 1926 г. в село Визица. Умира на 15 август 2010 г.
Най-известните му песни, сред които „Сам се е Стоян похвалил”, „Години, пусти години”, са запечатани в клипове от най-патриотичната медия СКАТ. В богатия й фонд присъства и документалният филм, посветен на „исполина на странджанската песен".
Гласът на Георги Павлов е неповторим, затова няма как да бъде сбъркан. Самият той е известен като пазител на странджанския фолклор и традиции. Сред основателите е и на ансамбъл "Странджа".
За странджанци Георги Павлов си остава най-обичания народен певец. И днес местното население във Визица все още казва: „Като бай Георги втори няма, пее ги точно по нашенски.”
А думите на Георги Павлов, написани в послеписа на неговата книга „По пътя на странджанската песен”, си остават вечни, както и песните му: „Благодарен съм на народния творчески гений, създал народната песен, в която е вложил сърцето и душата си. Вечна памет на ония тракийци и странджанци, които са изваяли до съвършенство тракийската и странджанската песен. Желая на всички мои последователи да заучават, популяризират и пазят чиста като чистите води на Велека и Резвая странджанската народна песен."
На 1 август в родното му село Визица се събраха родственици, приятели и почитатели на „славея на Странджа“. Там, близо до църквата „Св. Троица“, бе открит негов барелеф.
В знак на признателност към творчеството му неговите потомци и почитатели поднесоха венци и цветя пред паметния знак. Георги Павлов остави след себе си незабравими странджански песни, които ще останат живи и ще се помнят за вечни времена.