Четири черни лешояда загинаха край село Тича – кълвали трупове на кучетата, които са били отровени


Четири черни лешояда загинаха край село Тича – кълвали  трупове на кучетата, които са били отровени
Снимка: Зелени Балкани
15 Март 2022, Вторник


Три от редките птици са дарени от Испания, четвъртият картал е първото отгледано в дивата природа малко, след като години видът се смятал за изчезнал у нас

Автор: Десант

Четири черни лешояда са отровени край с.Тича, алармират от Спасителния център за диви животни в Стара Загора.

Единият от карталите е първото отгледано в дивата природа малко, след като десетилетия преди това видът се числеше като изчезнал в Червената книга. Така нареченият BE1 Мичев - Боев е излюпен на 19 май миналата година на територията на Котленска планина и волно полетял в българското небе.

„Колко много се радвахме, че миналата есен не пое да скита немил недраг из чуждите земи. Защото по време на тези скитания младите и неопитни птици често не оцеляват. Но ето, че съдбата му е била да загине на родна земя“ – коментират от Спасителния център.

Другите три загинали птици са дарени от правителство на Екстремадура, Кралство Испания с идеята за възстановяване на българската популация. Едната, наречена Враца, е освободена в Природен парк „Врачански Балкан“ през 2020 г., а другите две – Българ и Бай Иван, в парк „Сините камъни“ през 2021 г.

След получаването на обезпокоителни данни от сателитните предаватели, с които птиците са екипирани, представители на ФДФФ откриват в района на котленското село Тича труповете на четирите картала, един обикновен мишелов и две овчарски кучета, от които са се хранели птиците. Твърде вероятно кучетата са били отровени, а труповете им изхвърлени, където ги намират лешоядите и се отравят по хранителната верига.

Районно управление на полицията в Котел е образувало предварително разследване по случая, а сливенските Окръжна прокуратура, БАБХ и ЮИДП, както и РИОСВ – Стара Загора, са предприели законово предвидените действия съобразно своите компетенции. 

Черният лешояд е консервационно значим вид и е поставен под защита със Закона за биологичното разнообразие. Той е включен в Червената книга на България.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки