Асен Василев публично призна за уговорка с фирмата с господстващо положение на пазара, в резултат на която е наложено манипулиране на ценовите нива на горивата, казват от компанията
Автор: Десант
Във връзка с изказването на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев в предаването на БТВ: „Защо, господин министър?“, от „Инса ойл“ заявяват, че още на 5 януари 2022 г. заедно с други български петролни компании са предложили на правителството конкретни мерки, които да намалят цените за българските потребители.
„В отговор на това бяхме извикани на среща на четири очи с неясен контекст, за която ще бъдат сигнализирани Прокуратурата на Република България и европейския комисар по енергетиката Кадри Симсон“ - изтъкват от компанията в разпространена до медиите позиция.
От там посочват, че „междувременно пред очите на българското общество и бизнес се толерира една-единствена компания, която е почти монополист на пазара на горива, да продава на цени под пазарните. Още по-скандално е, че усвоения от това ресурс вероятно отива за финансиране на войната в Украйна тогава, когато Народното събрание на България ясно е изразило позиция в подкрепа на наложените международни икономически санкции и рестрикции".
В писмото си „Инса ойл“ обръщат внимание на това, че министърът на финансите Асен Василев публично е признал за уговорка с фирмата с господстващо положение на пазара, в резултат на която е наложено манипулиране на ценовите нива на горивата.
„По този начин е реализирана намеса с непазарни механизми на конкурентен пазар. Това поставя в неравностойно положение българските вносители на горива и представителите на международните вериги“, казват още от компанията.
От там коментират също, че в интервюто си пред БТВ министърът на финансите не е представил никакви смислени и категорични аргументи за обвиненията си за всяване на паника на пазара на горива. „Още повече той си спести факта, че по същото време цените на дизела и бензина в съседните на България – Румъния и Сърбия, бележат аналогичен скок“ – припомнят от „ИНСА ойл“.
Те са категорични, че „в кризисната ситуация, за която говори и министър-председателят Кирил Петков, се очаква правителството и бизнеса да гледат в една посока и да работят за подкрепа на обществото и тези, които ще бъдат най-засегнати от последствията. Политизирането на икономически теми не водят до трайно решаване на задаващата се криза в сферата на горивата, нито до цялостно стабилизиране на сектора“.
Припомняме, че в началото на седмицата от Koмиcиятa зa зaщитa нa ĸoнĸypeнциятa (KЗK) oбявиxa, чe пoдoзиpaт нaличиe нa зaбpaнeнo ĸapтeлнo cпopaзyмeниe нa тъpгoвцитe нa гopивa „Инca oйл“ EOOД и „Caĸca“ OOД, ĸoитo oпepиpaт вepиги oт бeнзинocтaнции в cтpaнaтa. Разследването започна, след като Комисията била установила, чe oт 2 мapт дo 11 мapт дpyжecтвaтa, oпepиpaщи вepиги oт бeнзинocтaнции, нeocнoвaтeлнo ca фиĸcиpaли пpoдaжни цeни зa ĸpaйни ĸлиeнти, което вoди дo oгpaничaвaнe или нapyшaвaнe нa ĸoнĸypeнциятa.
„Инca oйл“ e coбcтвeнocт нa бизнecмeнa Гeopги Caмyилoв, a „Caĸca“ e eдин oт нaй-гoлeмитe бългapcĸи тъpгoвци нa пeтpoлни пpoдyĸти.
Taзи нeдeля в интepвю зa bТV финaнcoвият миниcтъp Aceн Bacилeв пocoчи имeннo тeзи двe фиpми ĸaтo винoвни зa пaниĸaтa c гopивaтa oт пpeди няĸoлĸo дни. Toй зaяви, чe тe ca вceли пaниĸa и ca oпитaли дa мaнипyлиpaт пaзapa, зapaди ĸoeтo зacлyжaвaт „тeжĸи глoби“.