Започва изпълнението на Проект „Хабитат Сакар“, който е насочен към подобряване на природозащитното състояние на някои животински видове в защитени зона от мрежата Натура 2000 „Родопи – Източни“, „Сакар“, „Ждрелото на река Тунджа“ и „Река Марица“, на територията на МИГ Свиленград Ареал.
Едни от животните, за които ще се вземат мерки, са 9 вида прилепи: подковонос на Мехели, южен подковонос, средиземноморски подковонос, остроух нощник, пещерен дългокрил, дългопръст нощник, голям нощник, широкоух прилеп и дългоух нощник.
На 18 март от 14:00 ч. ще бъде направена първа копка във връзка с началото на строително-ремонтните работи по проекта. Церемонията ще се проведе в землището на с. Димитровче, близо до изоставен бункер, който ще бъде модифициран и приспособен като прилепно убежище.
Общо 15 стари бункери в района ще бъдат почистени и пригодени за безопасно обитаване от прилепи. Тези убежища ще увеличат възможностите за формиране на струпвания от „хвъркатите мишки“ и така ще се създаде възможност за подобряване на основните параметри на популациите.
В землището на с. Димитровче се предвижда приспособяването на 5 бункера като убежища за прилепи, а останалите избрани за приспособяване бункери са в землищата на селата Студена, Левка, Дервишка могила, Сладун и Михалич.
Ще бъдат поставени и 1000 къщички за прилепи в два типа подходящи местообитания. В горските местообитания (на ствола на дървета) къщичките ще имитират хралупи и цепки в кората. В бункерите ще наподобяват естествени кухини.
Покрай всичко това ще бъдат възстановени 5 чешми в землищата на селата Мустрак, Маточина, Сладун и Костур, които са извън населените места и попадат в НАТУРА 2000 зоните. Едновременно с това, че тези места ще послужат като убежище за голям брой видове при засушаване, чешмите ще бъдат полезни и за местните хора и туристите. Ще може да се ползват за водопой на животни, за разходка и пикник край тях.
Проектът се изпълнява от Сдружение „Асоциация наука за природата“ в партньорство с Община Свиленград. Крайният срок на изпълнение е 31 декември 2023 г. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 4 572 665 лв., от които 85% европейско и 15% национално съфинансиране. Проектът се финансира от оперативна програма „Околна среда“.