Превръщат 15 стари бункера в убежища за... прилепи


Превръщат 15 стари бункера в убежища за... прилепи
15 Март 2022, Вторник




Автор: Десант

Започва изпълнението на Проект „Хабитат Сакар“, който е насочен към подобряване на природозащитното състояние на някои животински видове в защитени зона от мрежата Натура 2000 „Родопи – Източни“, „Сакар“, „Ждрелото на река Тунджа“ и „Река Марица“, на територията на МИГ Свиленград Ареал.

Едни от животните, за които ще се вземат мерки, са 9 вида прилепи: подковонос на Мехели, южен подковонос, средиземноморски подковонос, остроух нощник, пещерен дългокрил, дългопръст нощник, голям нощник, широкоух прилеп и дългоух нощник.

​На 18 март от 14:00 ч. ще бъде направена първа копка във връзка с началото на строително-ремонтните работи по проекта. Церемонията ще се проведе в землището на с. Димитровче, близо до изоставен бункер, който ще бъде модифициран и приспособен като прилепно убежище. 

Общо 15 стари бункери в района ще бъдат почистени и пригодени за безопасно обитаване от прилепи. Тези убежища ще увеличат възможностите за формиране на струпвания от „хвъркатите мишки“ и така ще се създаде възможност за подобряване на основните параметри на популациите.

В землището на с. Димитровче се предвижда приспособяването на 5 бункера като убежища за прилепи, а останалите избрани за приспособяване бункери са в землищата на селата Студена, Левка, Дервишка могила, Сладун и Михалич.

Ще бъдат поставени и 1000 къщички за прилепи в два типа подходящи местообитания. В горските местообитания (на ствола на дървета) къщичките ще имитират хралупи и цепки в кората. В бункерите ще наподобяват естествени кухини.

Покрай всичко това ще бъдат възстановени 5 чешми в землищата на селата Мустрак, Маточина, Сладун и Костур, които са извън населените места и попадат в НАТУРА 2000 зоните. Едновременно с това, че тези места ще послужат като убежище за голям брой видове при засушаване, чешмите ще бъдат полезни и за местните хора и туристите. Ще може да се ползват за водопой на животни, за разходка и пикник край тях.

Проектът се изпълнява от Сдружение „Асоциация наука за природата“ в партньорство с Община Свиленград. Крайният срок на изпълнение е 31 декември 2023 г. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 4 572 665 лв., от които 85% европейско и 15% национално съфинансиране. Проектът се финансира от оперативна програма „Околна среда“.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки