“Започваш да пушиш, за да докажеш, че си мъж. После се опитваш да откажеш пушенето, за да докажеш, че си мъж” - Жорж Сименон
Хиляди пушачи в България бяха сюрпризирани от ново поскъпване на някои от най-масовите марки цигари. Какво говоря?! Какви хиляди – та броят на пушачите у нас варира между 2.2 и 2.5 милиона души, което си е почти 50% от активното население на страната. На цялото това множество народ обаче хич не му и трепна окото от новите цени. Изпълнителният директор на Булгартабак холдинг Иван Биларев дори с нескрито задоволство обобщи, че пазарът лека-полека се е стабилизирал и първоначалният хаос след вдигането на акциза и последващото увеличение на цените на цигарите е преодолян. И вероятно вече протрива ръце в очакване на традиционното покачване на ръст на продажбите през лятото у нас.Само преди няколко дена – на 31 май отбелязахме световния ден без тютюнопушене.
Да пуша или не?
Пред тази хамлетова дилема се изправят немалко привърженици на тютюна, в това число и пишещата тези редове. По данни на СЗО обаче едва 2-3 % от пушачите годишно успяват да се откажат от тютюнопушенето, въпреки че почти 90 % имат желание да сторят това.
Повечето ми другари по цигара споделят, че цигарите им помагат да се справят с много по-страшния от тях и вездесъщ стрес. Неотдавна обаче учени от Лондонския университет окончателно опровергаха мнението, че пушенето премахва стреса. Напротив, те установиха, че то предизвиква неврозност и непреодолимо желание да запалиш следваща цигара.
Други пък заявяват: „По-добре да пуша, отколкото да дебелея”. Истината е, че качването на килограми след отказване на папиросите не е чак толкова значително, за колкото се носят легенди и всъщност причина за дебелеенето при бившите тютюнджии е по-скоро използването на храната като заместител на цигарите. Но дори и това да се случи, това явление е напълно обратимо. Изследване на канадски медици доказва, че за около година след отказването на никотина, повечето жени (и някои мъже) успяват да се отърват от натрупаните килца. Нещо повече, пациентите, които са хвърлили цигарите и успеят да устискат без дим 2 години, са заплашени от затлъстяване в по-малка степен от заклетите пушачи. Огледайте се наоколо – та малко ли са пълните хора, които злоупотребяват с цигарите от години! Така че очевидно пушенето по никакъв начин не влияе на теглото ни, то само отслабва чувството ни за глад. А трябва да отбележим, че пушенето, освен всичко друго, увеличава целулита, тъй като влошава снабдяването на клетките с кислород.
Сред пушачите битува много популярната заблуда, че цигарите от типа Light не са толкова вредни за здравето, колкото останалите марки. В действителност, уви, те нанасят не по-малко вреда. Използвайки постоянно леки цигари, пушачите всмукват цигарения дим по-често и по-дълбоко, което води до поражения не само на белите дробове, но и на т.нар. белодробна „периферия” – алвеолите и бронхите.
Само лош ли е тютюнът?
Любопитното е, че южноамериканските индианци са смятали тютюна за лекарство едва ли не против всички болести. Като такова е бил рекламиран и при появата му в Европа. Например през Средновековиего голяма известност придобива една научна монография за тютюна на италианския учен Бенедет Стела с забележителното заглавие: „Панацея против всички страшни рани и болести” с обем цели 459 страници.
След известно време медиците все пак стигат до извода, че лечебната сила на табака е само мит и заявяват, че никотинът е отрова. Всъщност всичко зависи от дозата. Никотин се съдържа и в доматите, и в патладжаните, и в картофите. Биохимиците го откриват и в цветното зеле, пипера, чая, какаото и папаята. А вредното му действие при пушенето се обяснява с това, че той постъпва в организма в ужасна комбинация с канцерогенни смоли и други вредни вещества.
И колкото и да ни се струва странно на фона на глобалната пропаганда срещу тютюнопушенето, оказва се, че никотинът действително притежава целебни свойства. Дори официалната медицина признава свенливо, че има недъзи, от които пушачите страдат много по-рядко, отколкото непафкащите. Например рискът да се разболеят от Алцхаймер при пушачите е два пъти по-малък. Много западни фармацевтични компании вече разработват и изпитват препарати против тази болест на основата на никотина. Неотдавна професорът от Миланския университет Чезаре Сирторио се обърна към възрастните с неочаквания призив: „Пушете, старци, това е полезно за вас”. При това обаче той добавя: „Макар по принцип пушенето да е изключително вредно, в случаите с хора, по-възрастни от 70 години, то оказва лечебно или профилактично действие. В цигарения дим се съдържат вещества, които помагат за изработването в организма на вещества, от които изпитват дефицит страдащите от Алцхаймер”.
Пушачите боледуват по-рядко и от улцерозен колит (язвен колит). И тук опитите за прилагането на никотина като терапевтично средство дава нелоши резултати.
Алкалоидът никотин се явява и един вид „екологичен” инсектицид – той се използва за защита на растенията от вредители, но тъй като бързо се разрушава в околната среда, не й нанася съществена вреда, за разлика от широко използваните химически препарати за растителна защита.
На борба с катрана
За съжаление обаче цигарите не съдържат само чист никотин. Те ни доставят един смъртоносен химически коктейл от никотин, амоняк, сероводород, бензопирен, азот, въглероден окис, катрани, смоли и какво ли още не– общо повече от 3000химични съединения... Решението да продължаваме да пушим въпреки всичкия риск, не е наш избор – така е решила вместо нас цигарата. Ще успеем ли да й се противопоставим и да си отговорим на хамлетовия въпрос сами или поне с помощта на многобройните средства и начини за справяне с този порок? Способите за отказване са известни и многообразни: никотинозаместваща терапия, йога, хипноза, лепенки, дъвки, хомеопатия, електронни и билкови цигари, хомеопатия, акопунктура и какво ли още не. Може би фактите, че само месец след отказването на папиросите дишането ни значително ще се изчисти, ще престане да ни безпокои хроничната кашлица, ще се наспиваме по-лесно, ще се повиши работоспособността ни и общият ни тонус значително ще нарасне, ще се окажат достатъчно стимулиращи да направим крачка към смачкването на последната цигара и захвърлянето й в кошчето на миналото. Трябва да знаем още, че след 3 до 6 месеца белите ни дробове ще се освободят от вредните продукти от изгарянето на цигарите, след 1 година ще се намали до 50 % рискът от развитие на коронарна болест, а след 5 години ще намалее значително и вероятността да се разболеем от рак на белите дробове.
Всъщност отказването на цигарите вероятно е много по-лесно, отколкото си представяме. Според статистиката 60 % от бившите пушачи споделят, че ако са знаели колко лесно ще им е да откажат цигарите, отдавна биха го направили. И още една статистика – 95 % от пушачите, на които преди „не им е стигала волята”, след като преживеят един инфаркт, захвърлят тутакси цигарите – без никаква агитация и без уговорки. Впрочем, защо да стигаме дотам?
Само факти
·В света живеят повече от 1,1милиарда пушачи.В Англия пушат 30 % от мъжете и 28 % от жените, в Русия – съответно 58 % от мъжете и 12 % от жените, при американците кадят 28 % от мъжете и 24 % от жените, а в България – 59% от мъжете и 29% от жените.
·Най-малко от всички пушат узбекистанките и китайките.
·Известни са близо 120 начина за лечение на никотиновата зависимост, като на практика се прилагат само около 40 от тях.
·Първото графично изображение на пушач е датирано към 600-1000 г. пр. Хр. и се намира върху глинен съд, намерен в Гватемала, на който е нарисуван индианец от племето Мая, пушещ навити листа от тютюн, пристегнати с връвчица.
·В годините между 1575 – 1600в Англия става „задължително” всеки модерен човек да пуши. Когато вижда как англичаните пушат тютюн султан Мурад ІІ започва да го отглежда в Турция като ново лекарство.
През 1617 г. монголският император разпорежда смъртно наказание за използването на тютюн.