Тарелката от полимерен материал не е най-удачният вариант за съхранение на хранителните продукти
17 Юли 2009, Петък
Ако бременната жена постоянно пие вода или сок от пластмасови бутилки, които съдържат бисфенол А фталати, вероятността да роди отроче, което ще има проблеми с половата си система, е огромна, твърдят специалистите Днес никой не си завива сандвичите в амбалажна хартия. Старите дървени и керамични солнички вече може да се видят само в етнографските музеи – дори и в най-реномираните битови заведения, те са заменени с модерните пластмасови комплекти оливерници. Навсякъде хранителните продукти вече се предлагат опаковани във всевъзможни тарелки, кутийки, пакети, пликчета, бутилки или вакуумирани с найлон. Кафе автоматите бълват ободрителната напитка в пластмасови чашки. Безопасно ли е всичко това?
Автор: Диана Славчева
По данни от последните научни изследвания, лъскавите пакетчета от чипсове и снаксове могат да предизвикат рак, тъй като в производството им се използва токсично лепило. В безкислородната среда на вакуумираните с полиетилен месо, риба, сирена и всякакви други храни, бързо се завъждат болестотворни бактерии. Еврокомисията сега умува да забрани поставянето на играчки в опаковките с лакомства за децата. Още повече и при изработването на тези играчки често се използват токсични вещества като кадмий и олово.
В доброто старо време „живеехме по-правилно, защото опаковахме храната в амбалажна хартия, а напитките наливахме в стъклени бутилки – казва Валерий Петросян, експерт на ООН по химическа безопасност. – Бялата хартия всъщност представлява избелена амбалажна хартия. Следователно, в нея има токсични хлорорганични съединения, които лесно могат да попаднат от нея в мазните продукти като масло, колбаси, сирене”.
Доста по-страшно е положението с пластмасата. При нейното производство в повечето случаи се използват отровни химикали, способни да проникнат в продуктите. За съжаление наличието им може да установят само висококвалифицирани експерти. Това са вещества, които са подобни на женския хормон естроген и тяхното натрупване в организма може да застраши износването на здраво потомство. Ако бременната жена постоянно пие вода или сок от пластмасови бутилки, които съдържат бисфенол А фталати, вероятността да роди отроче, което ще има проблеми с половата си система, е огромна, твърдят специалистите. Полистиролът може да съдържа моностирол, който е с ярко изразена токсичност, а поливинилхлоридът оказва разрушително въздействие върху черния дроб на човека. Все пак има някаква надежда, че не всичките найлони са съдържат гадории – полиетиленът и полипропиленът се считат за безопасна пластмаса, но все пак за предпочитане е течностите, които купуваме да са в стъклена бутилка.
С олово в месото Консервите с месо и пастети, кеновете с бира и безалкохолни са все неща, които смятаме за много удобни за съхранение – нито има опасност да се счупят, още по-малко да се развалят бързо. Днес се използват за опаковка толкова много сплави, че дори специалист ще се затрудни да разбере от какво са направени и дали съдържат олово или калай. Под въздействието на агресивната среда, която осигуряват киселите сокове, бирата, енергийните и алкохолни коктейли, вредните метали могат да преминат в хранителния продукт. Още по-страшно е положението с месните и рибни консерви – в тях се отчита наличие на микроба ботулинус, който представлява смъртоносна отрова. В затворената консерва неговото количество е нищожно, но в момента, в който отворим кутията, мигновено започва лавинообразно увеличаване на този токсин, заради кислорода, който постъпва към металната повърхност. Така че преди да ядете от консерва, първо я изсипете в чиния, а ако остане нещо от нея, го прехвърлете в стъклен буркан и след като го затворите, приберете в хладилник. Оставите ли отворена консерва за по-късна консумация, ще берете големи ядове.