Слънцето – приятел и враг


Слънцето – приятел и враг
За да сме спокойни, че шоколадовият тен няма да ни донесе неприятности след време, трябва да вземем предпазни мерки
24 Юли 2009, Петък


Въпреки че лекарите непрекъснато алармират за опасността от възникване на рак, болшинството от хората са убедени, че от загара има повече полза, отколкото вреда
От историята е известно, че допреди индустриалната революция, повече се е ценила бледата кожа. Така наречената „бледа аристокрация” е демонстрирала с изплакнатия цвят на кожата си своето благополучие и липсата на необходимост да работи на двора, докато загорялата на слънце кожа подсказвала, че собственикът й не е благородник и се бъхта цял ден под открито небе.


Автор: Димитър Спасов

След настъпването на техническия прогрес, отношението към слънчевия загар се променило, тъй като пролетариатът вече прекарвал работния си ден във фабричните цехове, далеч от слънчевите лъчи, а аристократите разполагали с предостатъчно време да се разхождат на чист въздух, така че бронзовият тен станал символ на благополучие и здраве. В ползата от него никой не се съмнявал, дори в началото на 90-те години на ХХ в. станал популярен методът на лечение със слънчеви лъчи, известен като хелиотерапия, за който се считало, че лекува всичко. Едва в последните години стремителното нарастване на честотата на заболяванията от рак на кожата (известен като меланом) и прогресивното изтъняване на озоновия слой породиха съмнения в неоспоримата дотогава полза от слънчевия загар. Дерматолозите са сериозно разтревожени – от 1970 г. насам броят на случаите с меланом се удвоява на всеки седем до девет години.

Полза и вреда


Наистина, без ултравиолетовото лъчение животът на Земята е невъзможен. Общоизвестен е фактът, че под неговото въздействие се активира образуването на витамин Д, който е крайно необходим за усвояването на калция и фосфора от организма. С него е свързано и психоемоционалното състояние на човека – в мрачно и облачно време мнозина изпадат в депресивни състояния. Ултравиолетовите лъчи активизират и множество други процеси и ни помагат да се справим с простудните заболявания. Колкото и парадоксално да звучи, използвани правилно, те могат да ни отърват от екзема, псориазис и други кожни заболявания. В същото време обаче, ултравиолетовото лъчение провокира в кожата дегенеративен процес, в резултат на който тя става груба, постепенно загубва тонуса си и в нея се появяват пигментни петна. Що се касае до меланома – най-«злият» от всички кожни тумори, той може да се появи, в интерес на истината, и независимо от въздействието на слънчевата светлина, но най-често възниква именно след повреждане на кожата от слънчево изгаряне. Доказано е, че прекомерното излагане на слънце във възрастта до 15 години, съпроводено с изгаряне, в повечето случаи води до развитието на меланом. Ултравиолетовото лъчение се отразява негативно и на роговицата на очите и може да доведе до слепота и катаракт.
Закономерно възниква въпросът за това как стои въпросът с добиването на тен в солариуми.
Ще разочароваме привържениците им, които в последните години стават все повече, че солариумът е вреден също толкова, колкото и слънцето. Твърде разпространено е заблуждението, че тези съоръжения имат филтри срещу ултравиолетовите лъчи, следствие на което получаването на загар в тях е безопасно. Интересно как тогава получаваме тен в солариума, след като именно ултравиолетовите лъчи предизвикват синтеза на меланина, т.е. загара на кожата?! Не стига, че солариумите излъчват ултравиолетови лъчи, но и те постъпват в кожата в много по-високи дози от естественото слънчево облъчване.
Какво излиза – че непрекъснато трябва да се крием от слънцето? Това е невъзможно, а и не е нужно. Решението е лесно – просто трябва да се прилагат адекватни  слънцезащитни мерки. На помощ тук идва съвременната козметична индустрия, която  непрекъснато бълва нови и нови средства за защита на кожата от вредното влияние на ултравиолета, които ни позволяват да увеличим времето на пребиваване под слънчевите лъчи. Мазилата и спрейовете с UV филтри трябва добре да проникнат в кожата, за да гарантират ефективната й защита, иначе полза от тях няма. Широк спектър на защита осигурява плажната козметика  с етикети UVB и UVA. Защитният фактор SPF трябва да бъде от 5 до 10 за умерения климат и от 15 до 30, ако средството се прилага в по-южните географски ширини. Важно е и как точно се печем. Това трябва да става бавно и по-добре под тента или чадър – това ще ни защити от прякото слънчево лъчение, като при това светлината, отразена от пясъка или водата, ще е напълно достатъчна за постигането на съвършен летен загар. По-безопасно е получаването на ултравиолет да става равномерно, отколкото да поемем същото количество еднократно. По последни научни данни именно този фактор играе особено голяма роля за възникването на кожен рак. Професор Брюс Армстронг от университета в Сидни предупреждава: „В най-голяма опасност са тези хора, които рядко виждат слънце и ходят на плаж само в почивните дни или по време на отпуската си, макар и за кратко. Всеки човек, който постоянно и всеки ден се припича на слънце е по-малко изложен на риска да развие рак на кожата, отколкото човек, който получава дозата слънчев ултравиолет наведнъж”.


В солариума кожата ни е атакувана с повече ултравиолетово облъчване, отколкото на плажа

В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки