В последните години има увеличаване на алергичните заболявания у нас. Честотата на астмата например за 10-20 години се е удвоила и утроила. Сърбеж и парене в носа, кихане, зачервени очи, обриви, отоци... Всички тези симптоми ни навеждат първо на мисълта за алергия, наричана напоследък „заболяване на модерното общество". Възможните алергени са хиляди, обикновено напълно безобидни неща – различни храни, домашни любимци, парфюми, домашен прах, полени, плесен, метални предмети, препарати от битовата химия, козметика, жилещи насекоми, лекарства и дори слънчевата светлина.
Автор: Интервю на Диана Славчева
По инициатива на Световната организация за борба с алергиите (WAO) и с решение на Световния конгрес за борба с алергиите, взето през 2005 г. в Мюнхен, 8 юли е обявен за Световен ден за борба с алергиите. Честването му се прави с цел популяризиране на информацията за алергичните заболявания и тяхната превенция. В тази връзка потърсихме мнението на доц. Васил Димитров, председател на Българското дружество по алергология и Национален консултант по Клинична алергология.
- Д-р Димитров, какво е разпространението на алергичните заболявания у нас? - Разпространението на алергичните заболявания у нас не са различава от това в другите европейски страни – всеки трети човек от здравото население има някаква алергия. Алергичния ринит е най-често срещаното алергично страдание – от него страдат 18-20% от населението, следвано от бронхиална астма – 7-9%, както и атопията – около 20%. Или това прави около 1,5 милиона хора с алергия на дихателните пътища – алергичен ринит и астма.
- Може ли да се каже, че алергиите представляват сериозен проблем? - Да, алергичните болести са сериозен проблем. Бронхиалната астма е социално значимо заболяване, а алергичният ринит е предшественик на астмата. За съжаление, до смърт може да се достигне не само от тежка остра астма, но и от медикаментозна алергия, анафилактичен шок, ужилване от пчели или оси и ангионевротичен оток.
- Има ли увеличаване на случаите на алергия сред нашето население в последните години? - Да, в последните години има увеличаване на алергичните заболявания у нас. Честотата на астмата например за последните 10-20 години се е удвоила и утроила. Увеличава се и честотата на алергичния ринит, медикаментозната алергия и т.н. Каква е причината за това е въпрос, на който отговорът е труден. Все пак ще изтъкна няколко причини. На първо място това е увеличаването на замърсяването на околната среда. Второ, колкото по-съвършени ставаме в борбата с инфекциите и хелминтите (чревни паразити – глисти), т.е. прилагането на модерни антибиотици и ваксини, толкова зачестяват алергичните заболявания. Една сериозна причина за провокирането на алергични реакции е и безконтролната употреба на медикаменти.
- Какво се прави у нас за превенцията на това заболяване? - Превенцията е сложен въпрос и включва: диспансеризация и професионална ориентация на атопичните деца и младежи; активно лечение на алергичния ринит, за да не стане астма; ранно провеждане на ваксинация с алергени; избягване на активното и пасивно тютюнопушене; контрол на замърсяването на въздуха с токсични газове и микрочастици от изгарянето на дизеловите горива; ограничаване на купуването на лекарства без лекарско назначение; избягване на употребата на силно алергизиращи медикаманти – напр. пеницилин и т.н.
- Какво е нивото нашите специалисти-алерголози? - Нашите специалисти са около 100 и са адекватни на нуждите на страната. Организирани са в Научно дружество по алергология, имат най-малко 2 специалности и членуват в авторитетни международни организации – Европейската академия по алергология и клинична имунология (EAACI) и Световната алергологична организация (WAO), което е гаранция за високата им и съвременна подготовка.