Как да не се натровим през лятото


Как да не се натровим през лятото
Бактерията „Ешерихия коли” може да причини сравнително леко хранително натравяне. Руски химици са открили начин да я накарат да свети под микроскопа, за да я откриват по-лесно в пробите
31 Юли 2009, Петък


В горещините се увеличава броя на стомашните инфекции
В този горещ сезон, слънцето ни прави някак лениви и донякъде безразсъдни. Хапваме каквото ни падне, понякога направо на плажа или в движение и изобщо забравяме за хигиената на храненето.


Автор: Димитър Спасов

А топлото време създава благоприятни условия за размножаването на хиляди микроорганизми. Много от тях, попадайки в стомаха ни, предизвикват буйна реакция. Не случайно именно в този сезон настъпва бум на отравяния по детски лагери и градини.
Основната причина  е консумирането на престояли продукти от животински произход – месо, риба, колбаси, консерви, мляко и млечни продукти, особено ако са нарушени правилата за тяхната обработка и съхранение. Най-рискови са тези изделия, които преди употребата си, не са сварени или изпечени добре. Това се отнася с особена сила за пастети, желета, торти с кремове и сладкиши с яйца. Голяма опасност крият и ястията и салатите, подправени с майонеза и сметана. Те трябва да бъдат приготвяни непосредствено преди сервирането си. В краен случай може да се поставят в хладилник след приготвянето си, но там може да престоят само до вечерта и да не се сервират на другия ден. Особено трябва да се внимава с готовите салати, които се предлагат в изобилие по магазините, тъй като не е много ясно кога са били приготвени и колко време се престояли по рафтовете.
Микробиолозите и епидемиолозите изказват мнение, че относително безопасни в неизмит вид може да бъдат евентуално дарове на природата, които растат без съприкосновение със земята и които са отглеждани в екологично чист район и без използване на химически или органични торове. Въпросът е дали изобщо съществуват такива плодове и зеленчуци. Специално за нашата страна, силно се съмнявам. Селскостопанската продукция, дори набрана в собствената ни градина, със сигурност е полазвана от всевъзможни буби, много от които с голяма вероятност пренасят различни опасни заболявания. Самата почва бъка от микроорганизми, които са милиони във всеки кубичен сантиметър от нея. Така че една единствена ягода например може да ни сервира дизентерия, салмонелоза, токсоплазмоза и много други стомашни „прелести”.
Признаците на отравяне обикновено възникват няколко часа след поемането на храната, а понякога и много по-скоро. Първите симптоми са гадене, световъртеж, усещане за тежест под лъжичката, спазми и болки в стомаха, слабост, повръщане... Нерядко температурата на тялото се покачва до 38–40°С. Още при първите сигнали за отравяне трябва да се потърси лекар. Имайте предвид, че симптомите са сходни и при много други заболявания като апендицит, обостряне на язвата, остър холецистит и т.н. и само докторът може да диференцира дали става въпрос за хранително отравяне или не.
Във всеки случай е добре пострадалия да изпие 1,5–2 литра топла вода и да се опита да предизвика повръщане. Ако ви се размине само с леко неразположение е добре да погладувате няколко дена, като в това време обилно поемате течности, предимно минерална вода, билкови чайове и отвара от лайка.


Острите коремни болки са едно от най-неприятните последствия при стомашно разстройство

В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки