Дали сме високи, или ниски не е въпрос само на това как изглеждаме, но и на здраве. Изисканите дълги пръсти на пианист не са голямо достойнство – притежателите им често са депресирани или с психични разстройства.
Автор: Димитър Спасов
Тялото може да каже повече неща за своя стопанин, отколкото предполагаме. То може да даде информация и за нашето здравословно състояние. Определени външни признаци подсказват за повишения риск към едно или друго заболяване.
Големият ръст понякога може да е признак на рак на гърдата. Американски изследователи са доказали, че жени с ръст над 175 см. и повече са предразположени към развитие на рак на гърдата. Високите гърли умират по-често от това заболяване, отколкото ниските на ръст. Възможна причина за това е, че хормоните, които оказват влияние на ръста при жените, са отговорни и за развитието на тъканите млечните канали. И доколкото именно там най-вече се появяват злокачествените образувания, колкото повече е тази тъкан, толкова по-големи са шансовете да се разболеем от това сериозно заболяване. При мъжете, респективно, високият ръст предразполага към появата на рак на простатата. Тази болест „напада” мъжете, по-високи от 183 см., при които рискът от възникване на заболяването е с 59 % по-висок отколкото при тези със среден ръст. Това са данни от изследване, проведено от американски онколози, които в продължение на 12 години са извършвали наблюдения на повече от 22 хиляди представители на силния пол.
Големият ръст е предпоставка и за появата на рак на задстомашната жлеза. В тази група попадат мъжете с ръст над 185,3 см и жените над 167,6 см., при които рискът надхвърля с 81 % средностатистическия.
Малкият ръст от своя страна може да доведе до инфаркт. Мъжете, които са по-ниски от 170 см попадат по-често в спешното, заради сърдечен пристъп, отколкото гъливеровците, показва изследване на университета в Харвард. Ръстът от 180-185 см. и повече намаляват шансовете за инфаркт с 35-40 %. Причината за това все още не е известна, но според една от теориите, при ниските хора кръвоносните съдове са по-малко от средното и това прави запушването им по-вероятно.
Но ниският ръст може да доведе и до рак на стомаха и язва. Тези заболявания се свързват с наличието на бактерията Хеликобактер пилори, която предизвиква и гастрита. Попадайки в тялото на човека още в детството му, тя не само затруднява храносмилателния тракт, но и значително забавя ръста на целия организъм.
По-малкото сантиметри във височината са свързани и с високото кръвно. Английско изследване с участието на 3000 пациента е показало, че повишено кръвно имат дребните хора с къси крака. Наблюдавайки своите „опитни обекти” още от самото им раждане, лекарите са стигнали до извода, че лошото хранене в детството може да доведе до недоразвиване на кръвоностната система, както и до лош ръст на костите.
Големите крака също говорят за предразположеност към рак на гърдата. Учени от Бристолския университет предполагат, че размерът на стъпалото ни пряко зависи от приемането на калории в детството. С други думи, колкото повече яде детето, толкова по-големи ще пораснат стъпалата му. Принципът „Яж, за да порастнеш голям, който много родители прилагат в ранната детска възраст към своите питомци, отдавна се смята за фактор за появата на рак на гърдата при жените. Така че жените с размер на обувките по-голям от 38 номер са заплашени от по-голям шанс да се сблъскат с тази страшна диагноза.
Малката глава често подсказва за наличието на слабоумие. Да се съди за интелекта на човека по размера на неговата глава е неправилно, но това не се отнася до умственото му здраве. Според немски учени, хората с малка обиколка на черепа и къси крайници за заплашени в голяма степен от прояви на деменция или умствена ограниченост. Вероятна причина за това е фактът, че в по-голямата глава и мозъкът е повече. А колкото повече са нервните клетки, толкова по-бавно дегенерира целият орган.
Късите крака пък сигнализират за опасност от диабет. Дългокраките са склонни към развитието на диабет от втори тип в много по-малка степен от тези, които не могат да се похвалят с тази хубост. Причината отново се корени в неправилното хранене в детството. Колкото по-малко са били белтъчините и минералите в менюто на подрастващите, толкова по-големи са шансовете да се появи диабет, когато те пораснат.
Дългите пръсти, на които често се възхищаваме като нещо твърде изискано, говорят, че притежателите им са изложени на по-голям риск от прояви на аутизъм, психични разстройства и депресии. Представители на университета в Ливърпул смятат, че за повишена опасност от проблеми с главата говори не само дължината на пръстите, но и съотношението между показалеца и безименния пръст. Тази пропорция се явява индикатор за това, че е имало проблеми хормонално ниво по време на вътреутробното развитие на плода. А известно е, че определени хормони предизвикват различни умствени усложнения вбъдеще. Така че, ако безименният пръст е прекалено дълъг, това значи, че още в майчината утроба бъдещото отроче е било подложена на въздействието на голямо количество мъжки хормони, докато издължения показалец говори за влиянието на женските хормони. Ако безименният пръст е доста по-дълъг от показалеца, притежателят им може да страда от аутизъм или синдрома на хиперактивност с дефицит на вниманието. Дългият показалец говори и за предразположеност към депресии.