Чаша мляко с лъжица мед, разтворена в него, ни помага да заспим по-лесно
21 Август 2009, Петък
Недоспиването не е безобиден проблем. Преди да посегнете към сънотворните, опитайте се да се справите с безсънните нощи с алтернативни методи
Автор: Димитър Спасов
На кой не му се е случвало да се върти по цяла нощ в постелята в безплодни опити да заспи, броейки нахалост овце и други твари, докато накрая, в ранни зори, когато другите хора обикновено се събуждат, изпадне в някакъв неспокоен сън, от който полза няма. Това може да продължи само една дълга нощ, но може да се повтаря в продължение на седмица, месец или цяла година.
Според статистиката от безсъние страда всеки пети европеец. Жените са по-податливи на това разстройство от мъжете, а хората, занимаващи се с умствен труд спят доста по-лошо, отколкото тези, които извършват физическа работа. Най-безсънните хора в света са американците – около 100 милиона жители на САЩ будуват по нощите и не могат да заспят. Две трети от европейците пък спят по-малко от 7 часа в денонощието.
Всъщност не съществува единодушно приет стандарт колко трябва да се спи, кога да се спи и т.н. Нуждата от сън е твърде индивидуална. Тя се променя и с напредването на възрастта. Новородените спят по 16-18 часа, към 5-годишна възраст времето за сън намалява на 10-12 часа, за да достигне до 7-8 часа на ден. Старите хора похъркват едва по 6-7 часа, при това сънят им е повърхностен и накъсан. А има хора, които затварят очи за по 2-3 часа, но това им стига да се чувстват бодри и отпочинали. Други и след 10-часов сън, пак са сънени и недоспали. В крайна сметка най-важното е не колко спим, а как спим. Основната задача на съня е възстановяването на организма. Точно затова безсънието оказва негативно влияние на самочувствието, работоспособността и външния ни вид.
Като правило, безсънието е свързано с преживяването на стресови ситуации, конфликти в работата, злоупотреба с кофеин, алкохол, наркотици и пр. и човек може и сам да се справи с него, ако случаят е такъв, но то може да има и хроничен характер и тогава няма да мине без помощ от специалист. Безсънието може да е причинено и от медицински проблеми и дори да го имате по наследство.
Мнозина разсъждават, че няма нищо страшно в това, че не си доспиват. В последно време обаче медиците бият тревога, че хроничното недоспиване може да представлява сериозна заплаха за живота. Проф. Ева Ван Каутър от Чикагския университет твърди, че хората вече не само спят по-малко, но и са престанали да съобразяват съня си със сезонните колебания на продължителността на деня и нощта. „Ние живеем – казва тя – в изкуствен свят с изопачен светлинен ден, изолирани не само от нощната тъмнина, но и от естествената дневна светлина, тъй като мнозина от нас провеждат работния си ден в затворени помещения”.
Специалистите отбелязват, че не трябва с лека ръка да се прибягва до помощта на сънотворните лекарства. Към тях може да посегнем само в краен случай, когато нищо друго не помага. Съществуват множество алтернативни начини да се разделим с безсънните нощи. Тук ще се спрем на някои от тях:
1. Най-добрият начин да се спасим от нощното вампирясване са физическите упражнения, като напълно е достатъчно да им посветим само половин час на ден. Важното е да не се изпълняват преди лягане, а поне 4-5 часа преди сън. Ако не намерим време за тях, може да ги заменим с приятна разходка преди да се пъхнем в леглото.
2. Ако ви мъчи безсъние, не се тъпчете преди лягане, но и не си лягайте гладни. Най-компромисният вариант е да изпиете преди сън чаша топло мляко с разтворена в него лъжичка мед.
3. Не употребявайте напитки или продукти, които съдържат кофеин – шоколад, кафе, черен чай, тонизиращи безалкохолни – след 16 часа.
4. Топлата вана също помага да заспим по-лесно. Температурата на водата не трябва да е повече от 36-37 градуса. Добро въздействие оказват етеричните масла от лавандула, иланг-иланг, лайка, мента или хвойна, добавени във водата.
5. Оставяйте в спалнята ви да свети малка нощна лампа. Не се препоръчва на хората, страдащи от безсъние, да заспиват в пълна тъмница.
6. В някои случаи недоспиването е следствие на нарушена хигиена на съня. Спазването на режим на заспиване и събуждане в едно и също време е много важно в тези случаи.
7. Не се препоръчва при безсъние да гледате телевизор в стаята за спане, още по-малко да решавате семейни конфликти в нея.
8. Не си струва да се мятате из чаршафите, ако не може да заспите веднага. По-добре отидете в друга стая, позяпайте телевизор или почетете книга, но в случая е важно предаването, което ще гледате, да е безинтересно, а книгата – скучна.
9 Установено е, че недостигът на витамин Е води до хронична умора, депресия и респективно до безсъние. Старайте се да включвате в менюто си повече богати на този витамин храни като: яйчен жълтък, черен дроб, соя, бадеми, фъстъци, листни зеленчуци и др. Ако това е невъзможно, просто си вземете от аптеката флакон с витаминен комплекс.
Не си мислете, че безсънието напада само възрастни или хора с разклатена нервна система. То може да изненада внезапно и напълно здрав човек. Важното е да не се изпада в паника и да спазвате горните препоръки.
Приятни сънища!