До 2007 година Тасим Реджебов е активист на ДПС, след което преминава към НДПС. Едва тогава разследването срещу него приключва с мнение той да бъде съден за измами, след като хората на Ахмед Доган вдигат протекциите си над него, коментират в Айтос - Снимк
27 Август 2009, Четвъртък
Името на Тасим Касимов Реджебов е пословично, но уволнението му като шеф на земеделието и горите го застигна едва сега Годината е 2003. В местността „Хаджи Бекир” край Айтос местен производител ползва под наем общинска земя.
Автор: Севдалина Пенева
Съседният парцел е негова собственост, затова логично той подава молба до Общинска служба „Земеделие и гори” да закупи и общинския имот. Година по-късно, през януари 2004, стопанинът получава официален отговор, че „теренът е остатъчен фонд, стопанисван от Община Айтос, не е нейна собственост, поради което не може да се разпорежда с него”. В началото на 2005 г. обаче мъжът с изненада установява, че ползваният от него под наем имот е преминал в ръцете на Шерин Реджебова. Тя е съпруга на шефа на ОС ”Земеделие и гори” Тасим Касимов Реджебов, който пък е активист на ДПС. Така започва проточилото се във времето разследване срещу общинския служител. Трябва да минат няколко години, докато полицията успее да докаже, че Тасим е мозъкът на престъпна група, отнела чрез измами имотите на десетки собственици и техните наследници.
Василка Таскова е дясната ръка на Тасим и балдъза на втория обвияем по делото Иван Петков, но все още е на щат в общинската служба по земеделие и гори. Чрез нея двамата и в момента имат пълен достъп до документите там
В края 2008г. окръжният тогава прокурор Емил Христов (сега председател на Апелативна прокуратура – Бургас) внася в айтоския съд обемен обвинителен акт срещу Реджебов и съучастника му Иван Жечев Петков. Земеделският шеф обаче остава на работа достатъчно дълго, за да опита да прикрие следите си. Той е уволнен от поста едва в началото на тази година, когато най-сетне магистратите дават ход на делото.
На практика обаче службата продължава да е на негово подчинение. В общинското поделение на земеделието и горите на щат се води Василка Таскова, заместничка на Тасим по време на деянията. Нещо повече, тя е сестра на съпругата на втория обвиняем по делото Иван Петков.
Според обвинението, Реджебов и Петков се сговорили предварително да извършат измамите, като залагали на длъжността на първия. Тасим имал подробна информация за подлежащите на възстнановяване земеделски имоти в землището на Айтос, знаел кои са собствениците им и какво е предназначението и пазарната цена на тези терени.
Схемата била следната – Реджебов въвеждал в заблуждение хората, че земята им не е атрактивна, че е камениста или пък че попада в стопански двор. За целта той показвал грешни кадастрални планове или направо фалшифицирал документите за собственост.
Част от придобитите чрез измама имоти се намират вдясно от входа на Айтос, в бившия стопански двор на града
После като един истински спасител предлагал на обърканите реститути да ги отърве от неплодородните места, за да вземат все пак по някой лев. В повечето случаи вадил парите (по фалшива оценка, занижена десетки пъти) от джоба си, а в последствие под документите за собственост се появявали имената на съпругата му Шерин и на Иван Петков.
Всички сделки до една са изповядани пред нотариус Бисер Демирев, включително и тези, по които Петков се явявал с фалшиви пълномощни или пък изобщо без документ, с който да докаже, че е упълномощен да представлява чужди интереси. Демирев обаче е привлечен по делото единствено като свидетел.
Така за няколко години в триъгълника Реджебов – Петков – Демирев „изгорели” с апетитни терени в регулацията на Айтос и край селата Пирне и Карагеоргиево сестрите Райна и Денка Карафезлиеви от Поморие, братята Георги, Райчо и Величко Райкови от Айтос, Минка Калчева, Стоян Дончев и много други.
Следващото заседание на Районен съд-Айтос по делото е насрочено за 3 септември, когато показания ще дават ключовите свидетели на измамите.
V KAKVA DURJAVA JIVEEM I NA KOGO MOJEM DA SE DOVERIM SLED KATO NOTARIUSA E 6MENTI KAPELI SMENETE GO ZABRANETE MU DARABOTI KATO TAKUV
3
Владко
08.10.2009 08:23:52
0
0
ей тъй ще браня чичо Басри Ал Демир и ще громя де що видя дума срещу него. Тъй де, той си е прост нотариус, какво го замесвате.Той е добър, даде ми ляба в ръцете и канторката Толев-и-ани ми издържа, затуй ще псувам на майка авторката, ще я наричам тъпа и ще продължа да акам от един и същ комп, за да е ясно на всички кой съм
2
06.10.2009 18:43:16
0
0
Абе много тъпа статия бе - какво е това "грешен кадастрален план", каква е тая "фалшива оценка" луди ли сте бе, ебаси и заинтересованите хора - да не си знаят имотите (част от които вероятно са в съществуващи стари реални граници) - а да ходят и продават пред нотариус. Вината изцяло си е в тях. "апетитни терени в Пирне" - е кво може да му е апетитното на Пирне, това да не би да е Лос Анджелис, че и до днес в Пирне земята струва стотинки. Че това Пирне го няма и в дребномащабните карти на България бе ! Тези трябва да черпят че са се отървали от земята. Защо не я обработват а? Защо я гледат на кадастрален план, а не си подадат заявление по Наредба 49 и да им я трасират? А? Защото не им се дават пари за трасиране нали? Е хем ги сърби хем ги боли. А Нотариуса кокво замесват името му, като той е просто нотариус и няма право да откаже да извърши сделката. Авторката на статията така се е самоосмяла че просто нямам думи. Поне да беше се осведомила че службите от 1 година се наричат служби по земеделие, а не слуби по земеделие и гори. Да беше се и осведомила че общинска частна собственост и остатъчен фонд са различни неща. Ебаси и тъпачката !!