Есента обостря хроничните болести


Есента обостря хроничните болести
Есента наближава, а с нея се активират и патогенните микроорганизми, които ни причиняват множество неразположения
28 Август 2009, Петък


При хладно и сухо време храната трябва да е топла и течна, а когато вали да е по-суха и сгряваща
Колкото и да не ни се иска да се разделяме с лятото, есента вече почуква на вратата ни. Смяната на сезоните е сериозно изпитание за организма.


Автор: Димитър Спасов

Мнозина от нас започват да се оплакват от обострянето на редица хронични страдания – гастрит, язва, артрити, стари травми... Есента е опасно време. Засега лятната жега не позволява на вирусите да се развихрят, но със захлаждане на времето, те започват да стават по-активни и най-безпардонно ни повалят на леглото. Човекът е част от живата природа. А природата обикновено замира през есента – дърветата се разделят с листата си, животните изпадат в зимен сън и т.н. При човека през есента рязко отслабват защитните сили на организма. Смяната на топлия режим и промените в атмосферното налягане оказват съществено влияние на сърдечно болните, като се засилват хипертоничните кризи, зачестяват пристъпите на стенокардия и се обостря исхемичната болест. Увеличава се броят на възпаленията на белите дробове и астматичните прояви. Намаляването на слънчевото греене пък довежда до униние и известните есенни депресии.
Древната наука за здравето и дълголетието Аюрведа разглежда сезонните болести в светлината на различните аспекти на годишните времена. Методът Аюрведа е известен вече около 6 хиляди години и е признат официално от Световната здравна организация. Какво имат предвид аюрведистите? Те смятат, че, ако времето е хладно и сухо, то и заболяванията, които ще се проявят, също ще са „хладни и сухи”: артрит, артроза, суха кожа, главоболие, безсъние. Но ако климатът е предимно влажен, с много валежи – независимо от дъжд или сняг – то и болестите, които ни връхлитат, ще са „влажни”: грип, хрема, пневмония и пр. Тези болести може да се предотвратят с адекватно меню. При хладно и сухо време, храната трябва да е топла и по-течна. И обратно – когато вали е по-добре да се яде по-суха храна и сгряваща храна. В нея трябва да преобладава острият вкус, обусловен от използването на по-силни подправки. Във влажните дни трябва да се увеличи физическото натоварване. Препоръчват се и сгряващи процедури като масаж, сауна и пр. За профилактика на „слизестите” заболявания като грип, настинка, ангина, бронхит и белодробни възпаления, Аюрведа препоръчва приемането 2-3 пъти на ден на смес от 1 ч.л. куркума, джинджифил, канела, кардамон или черен пипер по избор и 1 с.л. мед.
Ето още няколко съвета, които, ако спазваме, може да ни се разминат стандартните сезонни болежки. Преди всичко е нужно да засилим имунната си система. За целта засилете приема на повече витамини, микроелементи и антиоксиданти. Не е възможно да набавим нужните ни количества от тях само от храната, пък била тя предимно плодове и зеленчуци. За да поемем ежедневната си доза от витамин С, например, трябва всеки ден да изяждаме по три лимона, а за да получим необходимото количество каротин – да изхрускаме половин кило моркови. Сами разбирате, че това е непосилно, така че ще трябва да посегнем към комбинираните препарати, предлагани в изобилие по аптеките. Проветрявайте по-често помещенията, в които стоите – херметично затворените стаи със застоял въздух са отлично място за размножаване на вирусите и микробите. Излизайте по-често на чист въздух. Погрижете се да спазвате стриктно личната хигиена. Мийте по-често ръцете си с топла вода и сапун. Пийте повече топли напитки, за да предотвратите изсъхването на слизестите обвивки. И се примирете, че няма да сте разголени колкото през отиващото си лято. Когато времето се захлади, обличайте се по-топло и избягвайте теченията.


В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки