Най-допусканите медицински грешки


Най-допусканите медицински грешки
По-добре ходете по-често на доктор и му казвайте всичко, като на църковна изповед
11 Септември 2009, Петък


Хората често се правят на по-велики от докторите и си нанасят непоправими вреди. Повече вярват на интернет, отколкото на хората в бели престилки

Автор: Димитър Спасов

Вицовете за забравени инструменти по време на операция, за лекуване на здрав орган вместо болен и прочее фатални докторски недоглеждания са много популярни. Може би, съвсем насериозно, всеки болничен пациент е изпитвал страх от възможни лекарски грешки. И наистина често те водят до много сериозни последствия. Но, в интерес на истината, самите ние често допускаме медицински грешки, с които нанасяме вреди на собственото си здраве. За да ги предотвратим, трябва да знаем какви са те. Тук се спираме на най-разпространените неправилни постъпки, които могат да навредят на безценното ни здраве.
Хората често не проверяват срока на годност на лекарствата в домашната аптечка. А с изтичането на този срок химичните вещества, които влизат в състава на медикаментите, изменят своите свойства, стават по-малко ефективни и дори опасни. Поне два пъти в годината трябва да преглеждаме лекарствата, които съхраняваме у дома и без да проявяваме свидливост, че пари сме дали за тях, тутакси да изхвърляме на боклука тези с изтекъл срок.
Българите са известни с проявяването на немърливост към здравния си статус. Разумните хора по света, които ценят здравето си, дори нищо да не ги боли, се подлагат периодично на профилактични прегледи. Поставете си за задача поне веднъж в годината  да отделите врем за посещение при стоматолог, гинеколог, терапевт, да си направите кръвна картина  и други профилактики. Обикновено чакаме личните лекари да ни напомнят за необходимостта от тези прегледи и изследвания, а те най-често изобщо пропускат да направят това.

Забравете за интернета, когато въпросът касае собственото ви здраве. Там няма да намерите верните отговори


Ако все пак отидем на лекар, обикновено не сме докрай откровени с него. Кой ще си признае, че прекалено много пуши или злоупотребява с алкохол, има безразборни полови контакти, не се храни правилно и редовно, не се движи достатъчно и предпочита да мързелува през телевизора... Но на лекаря е необходимо да знае всичко за вашите навици, за да ви предпише подходящо лекарство или режим. Така че трябва да се изповядаме на лекаря си, така како католиците се изповядат на свещениците си.
Друга често срещана напълно малоумна постъпка е безотговорното посягане към антибиотиците при първите признаци на настинка. Това е масова практика в нашата страна. Колкото много и да се тръби навред, че това е недопустимо, лекарите безпомощно признават, че пациентите не ги слушат. Хората дори си вярват, че антибиотиците са им помогнали да се отърват от хремата. В повечето случаи обаче се касае за вирусна, а не бактериална инфекция, и пак ще повторим, че антибиотиците са безсилни срещу вирусите. Неконтролираният им прием в същото време може да доведе до размножаването на устойчивите към тях бактерии. Взимането на антибиотици при простуда е оправдано само при упорита продължителна температура и отделянето на урина с необичаен цвят, но на всяка цена след консултация с лекар и за препоръчване след направена антибиограма.
Все по-масово явление в ерата на интернета става търсенето на информация в световната мрежа. Хората масово приемат интернет като незаменим източник на знания и в несвяст се ровят в него, за да научат повече подробности за болестта си или за някакво лечение. Използването на интернет наистина е по-лесно и по-бързо от това да се замъкнем на доктор, но ако нямате медицинско образование, просто няма как за отсеете полезния съвет от неправилната, остаряла и дори опасна информация, до която се докопате чрез компютъра. Така че не си играйте на чичо доктор и не се опитвайте сами да си поставите диагноза или да си назначите лечение, тъй като рискът вместо най-банална мигрена да си „намерите” тумор в мозъка или обратно в този случай е много висок.
Неправилният прием на лекарства е също често срещана практика. А правилното приемане на лекарствата е изключително важно за действието на някои от тях. Така например оралните контрацептиви действат максимално ефективно, ако се приемат по едно и също време и в никакъв случай да не се пропуска тяхното взимане, иначе те просто не действат. Друга масово допускана грешка е, пропускайки времето за приема на някакъв илач, после да удвояваме дозата, за да „наваксаме пропуснатото”. Това не само не е нужно, но е и много опасно. Действието на повечето редовно приемани лекарства цели поддържането на стабилно ниво от необходимите вещества в кръвта. Натрупването на прекалено висока доза може да доведе до интоксикация на организма.
Много витамини, минерали, билки, хранителни добавки и други терапевтични средства може да повлияят на предписаните от лекуващия ви лекар медикаменти. Но колцина от нас съобщават на хората с бели престилки какви препарати взимат, смятайки че това няма нищо общо с конкретното заболяване, за което сме потърсили медицинска консултация. А някои от компонентите на тези напълно безобидни неща, може да направят реакция със съдържащите се в предписаните лекарства химически вещества и да увеличат риска от появата на странични реакции и усложнения.
Друго погрешно действие, което боледуващите много често предприемат на своя глава е да не изкарат целия курс на лечение до края. В момента, в който се почувстват по-добре, след като глътнат няколко таблетки, те престават да ги взимат или намаляват дозата, за да не „тровят” организма си. Това понякога може да ни създаде много главоболия. Преждевременното прекъсване на приема на лекарства често води до възобновяването на болестта. С особена сила това важи за антибиотиците, които трябва да се изгълтат до изчерпване на цялата предписана доза.
Почти всяко заболяване, с изключение на някои инфекциозни такива, по един или друг начин е свързана с наследствеността. Но знаем ли цялата история на болестите в своята фамилия?! За да запазим собственото си здраве е много важно да знаем от какво са боледували близките ни роднини. За целта е добре да си направим своеобразно медицинско генеалогично дърво на семейството. Започнете от себе си, своите родители, братя, сестри, баби и дядовци. Особено внимание отделете на евентуални случаи на рак, диабет, сърдечно съдови заболявания и всякакви други хронични или повтарящи се в поколенията болести, като по възможност уточните типа и възрастта на човека, при когото са се проявили. От време на време обновявайте информацията, за да може тя да се използва след години и от вашите наследници.
Така или иначе, самите вие, а не личния ви лекар, носите отговорността за собственото си здраве и здравето на вашите деца. Статистиката показва, че пациентите, които се стремят да разберат всичко за същността на заболяването си и методите за неговото лечение, задавайки повече въпроси на докторите, получава и по-качествено лечение. Старайте се да не повтаряте изброените дотук грешки и помнете, че вашето здраве е във вашите ръце!


В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки