Цитологиччна проба на лимфом на Ходжкин в различни варианти
13 Септември 2009, Неделя
На 15 септември се отбелязва Световния ден на лимфома. За мнозина (около 52 % от хората) това заболяване е напълно непознато, а това е диагноза, която се поставя все по-често.
Само за последните 20 години броят на новозаболелите от лимфом у нас е нараснал с 80 %. С тази диагноза живеят повече от 1 милион души по света, като всяка година се откриват нови 360 000 случая. В България заболяват ежегодно 30 000 души, но в сравнение със страните от Западна Европа, у нас заболеваемостта все още е сравнително ниска. Целта на международния ден е да се повиши информираността на хората за това опасно и застрашаващо живота заболяване, което ще помогне за по-лесното разпознаване на симптомите му, по-ранно диагностициране на болестта и по-навременното й лечение.
Лимфомата е онкологично заболяване на лимфните тъкани, което се характеризира с увеличение на лимфните възли и/или поражение на различни вътрешни органи, в които се извършва неконтролирано натрупване на «туморни» лимфоцити. В термина «лимфом» се включват голямо количество различни заболявания, които съществено се различават едно от друго по своите проявления и подходи към лечението им, но като цяло лимфомите се делят на две големи групи: лимфом (болест) на Ходжкин и неходжкинов лимфом. Значителното и болезнено увеличение на размерите на лимфните възли от различни групи (на шията, под мишниците или в слабините) е първият симптом на лимфома. Други симптоми са нощното изпотяване в горната част на тялото и особено около врата; повишена температура до 37,4°С с неизяснен произход; безпричинна загуба на тегло и отпадналост; кашлица или задух и др. Повечето начални симптоми на лимфома могат да бъдат объркани с тези при други заболявания, най-вече при общи инфекци, но по принцип нито един от тези симптоми не гарантира категорично наличието на лимфом. Поставянето на диагнозата става след провеждането на кръвен тест от специалист хематолог. В нашата страна е обявен национален безплатен телефонен номер 0 800 11 433, на който всеки може да получи повече информация за опасното заболяване.