Болестта е сред най-разпространените през ХХІ век. Лечението, започнато в ранна фаза, е най-ефективно
По инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер от 1994 г. насам 21 септември се отбелязва като Световен ден за борба с болестта на Алцхаймер. Причината - според медицинската статистика между 17 и 25 милиона от жителите на света страдат от това заболяване. Макар все още да е доста непознато, то заема четвърто място като причиняващо смърт. Само в САЩ от него умират повече от 100 000 души годишно.
Болестта на Алцхаймер се характеризира с постепенно влошаване на паметта и някои други интелектуални функции, най-вече в старческата възраст, но има регистрирано начало на заболяването и при 28-годишен пациент. В основата на това заболяване лежи комплекс от нарушения в дейността на главния мозък, които довеждат до регресиращо загиване на нервни клетки. И досега причините за възникването му остават неизвестни, макар че съществуват вече доста теории какви могат да бъдат те. За съжаление болестта на Алцхаймер е една от най-честите причини за старческа деменция, която се характеризира с ярко изразен упадък на интелектуалните функции, съчетан с драстично нарушаване на способността за правилно разбиране на околната обстановка и неадекватни самостоятелни действия. Ако не се лекува, състоянието прогресира и води до разрушаването на всички психични функции.
Заболяването се развива постепенно и завоалирано. Първите му прояви са известни нарушения на паметта и вниманието. Новата информация се усвоява все по-лошо. Човек става разсеян, а текущите преживени събития се подменят с оживени спомени от миналото. Страда и ориентирането във времето, като се нарушава и представата за последователността на различни събития. В някои случаи се наблюдава промяна на характера на възрастния човек. Той става груб, егоистичен, апатичен, като загубва присъщите му от по-рано особености на личността си.
В ранните стадии на болестта пациентите рядко търсят лекарска помощ, особено ако отсъстват психически нарушения. Като правило, близките на болния смятат, че промяната на характера и нарушенията в паметта са следствие на естественото стареене. Но трябва да се знае, че лечението, започнато в тази ранна фаза на заболяването, е най-ефективно. Така че не подценявайте дори и най-малките проблеми с паметта, настъпващи след 40-50-годишна възраст и навреме се консултирайте с доктор по въпроса.