Смехът също укрепва нашия имунитет. Той настройва целият ни организъм на позитивна вълна
23 Септември 2009, Сряда
Как да засилим имунитета към респираторни инфекции и простуди
Автор: Димитър Спасов
Със захлаждането на времето и настъпването на есенно-зимния сезон вирусите се активизират и се повишава опасността от развитие на различни инфекции и простуди. За да посрещнем подготвени този неблагоприятен период, трябва да засилим имунната си система. От историята ни са известни хиляди примери за хора, които по времето и на най-страшните епидемии от чума и холера, въпреки че денонощно са лекували болни без да използват каквито и да било предпазни средства, са оставали напълно здрави. Очевидно те са оцелели незаразени единствено благодарение на силната си имунна система. Днес ежедневно се пръкват нови и нови грипни вируси, заплашва ни и вездесъщият свински грип. Но трябва да знаем, че е опасен не самият вирус, а състоянието на организма ни и това дали е готов да се изправи на битка срещу болестите.
Късното заспиване, работата през нощта, нередовното хранене, небалансираните диети, стреса и умората силно разстройват имунната ни система. Специалистите по аюрведа ни съветват да отдаваме предпочитание на пресните органични продукти като натурално мляко, плодове, зеленчуци, ядки и зърнени храни. Трябва да направим всичко възможно да избягваме промишлено обработените, консервираните и замразени хранителни продукти, колкото и да е трудно това днес. „Вчерашната манджа”, растенията, отгледани с помощта на химията, както и храните с консерванти натоварват храносмилателната ни система и подлагат на риск имунната ни система. Наблегнете на ябълките, които са известни като най-добрия „доктор” на всички времена, както и на салатите, особено на тези от зеле, броколи, карфиол, червено цвекло, моркови и пр. Планирайте и по един „рибен ден” седмично, тъй като морските продукти съдържат много ненаситени мастни киселини, способни да заредят с достатъчно енергия имунната ви система.
За да калите организма си, често се обливайте с хладка вода
Някои подправки, като куркума, джинджифил, копър, кориандър и резене например, имат свойството да подсилват имунитета. Прибавяйте ги щедро към чая и храната си. За засилване на съпротивителните ни сили помага и масажът, който стимулира тялото и помага за извеждането от него на токсините и шлаките. По принцип изчистването на организма само по себе си е добра профилактика на вирусните инфекции.
„Първа цигулка” при укрепването на имунитета са витамините-антиоксиданти.
*Взимайте допълнително витамини А, С и Е.
* Трябва повече да се разхождаме на чист въздух – на чист въздух е практически невъзможно човек да се зарази с грип.
*Ежедневно се обливайте с хладна вода или си взимайте контрастен душ. И не се навличайте вкъщи с прекалено топли дрехи. Прекарвайте поне един час по-разсъблечени.
Излишно е да казваме, че всички изброени методи действат, само в случай на системното и продължителното им прилагане. Те трябва да се превърнат в начин на живот, също както доброто настроение трябва да се превърне в начин на мислене. Обикновено ние възприемаме болестта като нещо външно, което напада организма ни и нарушава благополучието ни. Но често истинската причина, поради която ни събаря болестта е преди всичко отношението ни към света и към самите себе си. Факт е, че настроението ни се отразява на физиологичните процеси. Така че няма по-добра профилактика от култа към доброто настроение.
Отново ще цитираме индийската оздравителна система аюрведа, според която освен физическия имунитет, човек трябва да притежава също и психологически, и духовен такъв. Единствено обединената сила на тези три вида имунитет ще ни осигури устойчивост към всякаква външна намеса, в това число и на вирусите.