Закриват община Тунджа


Закриват община Тунджа
Хубавата сграда скоро може да остане без тази табела - Снимки автора
26 Септември 2009, Събота


Била паразитна, според кмета на Ямбол Георги Славов. Далаверата с магистралата е в основата на новия скандал, контрират съветници



Автор: Николай Георгиев

Истинска буря ще се извие в Ямболска област, след като стана ясно, че правителството  ще прави ново административно деление на страната. Първоначалната информация, че ще се закриват 33 общини подклади огъня на недоволството чрез интервю на областния управител на Пловдив Иван Тотев, който ясно  заявява, че най- голямата община по площ на територията на Ямболска област „Тунджа” трябва да премине към Ямбол. Още по- голямо недоумение предизвика факта, че към парламента е свикана комисия, която да подготви промените и в нея е включен  кмета на Ямбол и областен лидер на ГЕРБ Георги Славов.  Закриването на община „Тунджа” , е първа мечта на ямболския кмет. Още с встъпването си в длъжност той не пропускаше да почертае паразитната й роля.  Според него градът само губи от нейното съществуване. Община „Тунджа” има 22 - годишна история. В страната има само две такива такива, като едната е в Добрич. Огромна територия, 44 села и близо 30 000 население, това е в общи линии визитната й  картичка.   За сметка на това община Ямбол представлява само град и нищо друго наоколо. Чисто статистически площта  на „Тунджа ”  е 1218 кв. км, срещу скромните 91 кв. км. на Ямбол.


Кметът на община Тунджа Георги Георгиев вика депутатите на помощ


Това не е най-важното

Защото никой не поставя другият и много по-важен въпрос: способна ли е община Ямбол да обслужва тези 44 села и да им осигурява проекти за инфраструктурата, има ли възможност да се грижи за хората, които живеят там. За сега, с това ръководство такива индикации няма. Администрацията на община Ямбол много трудно се справя с проектите по оперативните програми. За нея е непосилна  задача тяхното осъществяване.  За сметка на това, е безпогрешна в обществените поръчки. Вече са започнати и две досъдебни производства по този въпрос .  Част от общинските съветници от  Ямбол непрекъснато пишат сигнали до прокуратурата, парламента и правителството, за да се спрат кметските безобразия. От другата страна на теглилката е ръководството на община „Тунджа”, което всяка година удвоява и утроява бюджета си от  различни проекти. Само за сведения по една от последните програми и община Ямбол и община „Тунджа” печелят по близо 6 милиона  - община Ямбол с тези пари ще преустрои едно училище, а община „Тунджа” с тях ще ремонтира 11 читалища. Едва ли са необходими други аргументи в защита на общината. Не е маловажен и факта, че вече има изградена система за обслужването на всички тези села, с техните нужди, читалища и училища. Нещо за което никой не е сигурен , че  ямболската администрация може да мисли. Ямболският кмет така и не  е намерил време за приемен ден на ямболлии,  но вратата на тунджанския е винаги отворена за граждани. Още по- голямо недоумение буди факта, че общината ще се присъедини с голямата си територия и много по-малкия бюджет. По този начин тя по-скоро ще бъде в тежест на града отколкото да му помага. Едва ли има кмет, които да иска огромна територия , 44 села и малък бюджет да му се струпат допълнително.

Какво иска ямболският кмет

 Това, което иска всеки кмет обаче е земята! Защото там има огромни възможности за спекула и далавери, казват опитни съветници.  Поради изключително благоприятното си географско разположение община „ Тунджа”  е мястото, където могат да се правят фотоволтаични  инсталации.  Освен това не другаде, а през нейната територия ще премине и новата магистрала. Още повече, че администрацията има защитени проекти за поне три години напред, които са свързани и с големи финансови средства. Всичко това я прави апетитна хапка, ако не ти пука кой знае колко какво ще стане с жителите й. Вече е започнала и  обстойна аргументация в защита съществуването на община Тунджа. Има искания и от множество кметове на села да създадат инициативни комитети и да започнат подписки в защита на общината .
 Кметът Георги Георгиев информира, че на 28 септември ще бъде проведена среща с депутатите от района, областния управител и представители на държавни институции, на която да бъде обсъдена ситуацията около ширещите се в общественото пространство въпроси около бъдещето на селската община. Според него  фактът, че общината вече 22 години успешно решава проблемите на жителите си и се развива във възходяща посока, е категорично основание за нейното съществуване и бъдещо развитие. Сред аргументите на администрацията е и факта, че  общината е създадена след провеждането на референдум и хората са казали своето „да” за съществуването й. Сега, според кмета и неговия екип отново е необходимо да се питат хората, дали искат сливането на Ямбол и „Тунджа”. Според   Георги Георгиев неговата община не може да бъде пречка за развитието на Ямбол, който  има землище от 90 000 дка, като градът заема 20 000 дка. При административната промяна ще настъпи пълен хаос при усвояването на  средства по различните програми от Европейския съюз, каза още той и  се позовава и на Европейската харта за местно самоуправление според която никой не може да изземва правото за самоопределение на местната общност.


В категории: Разследвания

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Batko
28.02.2014 07:13:22
0
0
Ima nesto gnilo
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки