Статистиката показва, че сърдечно-съдовите заболявания отнемат всяка година 17,5 млн. човешки живота по света, а има начин да уловим симптомите навреме
Автор: Димитър Спасов
По инициатива на Световната федерация на сърцето, подкрепена от Световната здравна организация, ЮНЕСКО и други международни организации, последната неделя на септември за десети пореден път ще се чества като Световен ден на сърцето. Съгласно статистиката, в последните десетилетия то е станало най-уязвимия орган на човека. Днес в болшинството европейски страни сърдечно-съдовите заболявания заемат призовото първо място сред причините за смъртността. Един от лидерите в тази печална статистика е и нашата страна. Убиецът № 1 в световната ранглиста отнемат ежегодно живота на 17,5 милиона хора по света. При това контингентът на болните със сърдечна патология се подмладява с всяка изминала година. Нерядко сърдечните заболявания дебютират в най-трудоспособната възраст на човека.
Най-разпространеното заболяване на сърдечно-съдовата система е исхемичната болест. Тя се причинява от влошено кръвоснабдяване на сърдечния мускул или, както се изразяват медиците, коронарна недостатъчност. Клиничните й проявления варират от стенокардия (пристъп на внезапна болка в сърцето, разпространяваща се в лявата ръка и плешката), аритмия или сърдечна недостатъчност. В най-тежките случаи, при силна и продължителна исхемия, се стига до разрушаване на определен участък от сърдечния мускул, т.е. до
инфаркт
на миокарда.
Сърцето е най-важният орган в човешкото тяло, но и най-уязвимият също
Коварното на тази болест е това, че тя може доста дълго време да протича безсимптомно и човек да се чуства здрав, въпреки че сърцето му е поразено. Според редица изследвания, 44 % от болните от исхемия не подозират, че имат подобно страдание, а всеки пети, преживял инфаркт на миокарда, изобщо не знае, че му се е случило това.
Основните рискови фактори, които играят важна роля за възникването на това заболяване са затлъстяването, артериалната хипертония, нарушенията в мастния и въглероден обмен, атеросклерозата и пр. Съществена роля в развитието му играят също и тютюнопушенето, неправилното хранене и уседналия начин на живот.
Какво да правим, ако болката в гърдите започне да ни напомня за съществуването на такъв орган като сърцето? Очевидно е, че няма да ни се размине без преглед при кардиолог и приемане на предписани от него съответни медикаменти.
За превенция на
сърдечните
заболявания,
специалистите съветват да се спазват няколко прости, но важни за здравето ни правила. Преди всичко се препоръчва контрол на кръвното налягане, отказване от вредните навици – като тютюнопушене и злоупотреба с алкохол, намалена употреба на сол, предотвратяване на стреса и не на последно място – правилно хранене, в частност – приемане на добре балансирана храна, нетлъсто месо, риба, плодове и зеленчуци. Освен това е нужно да се пие достатъчно вода, мляко или прясноизцедени плодови и зеленчукови сокове, вместо силно подсладените и пълни с химикали газирани напитки. Не по-маловажно за профилактиката на сърдечните заболявания е и физическата активност и ежедневните разходки на свеж въздух. Препоръчва се поне 30-минутни активни физически занимания на ден. Те могат да бъдат и най-елементарни, като това да се качвате пеша по стълбите, а не да използвате асансьора, за да стигнете до етажа си.
Немската клиника HG Naturklinik Michelrieth предлага в интернет сайта си лесен за попълване тест на български език, чрез който всеки може да определи индивидуалния си риск от възникване на сърдечно-съдови заболявания. Той може да бъде намерен на адрес: http://www.naturklinik.com/bg/fragebogen/kard_fragebogen.php. Тестът разбира се не може да замени истинската диагностика от специалист или електрокардиограмата, която ще покаже фактическото състояние на най-жизненоважния орган в човешкото тяло, но поне ще ви насочи до каква степен при вас съществува риск от появата на сърдечдни проблеми.
Народен лекар - За здраво сърце
*
Едно от най-простите народни средства срещу стенокардия е да се смесят 1 л мед със сока на 10 лимона и 5 глави чесън, почистени и смлени. Сместа се слага в стъклен буркан, който се затваря и оставя на хладно място да престои една седмица. Приема се по 4 ч. л. един път на ден, като след всяка лъжица се прави пауза от 1 минута, 20-30 минути преди ядене.
*
Медът по принцип влияе благотворно върху сърдечния мускул, като спомага за разширяване на съдовете и подобрява кръвоснабдяването му. Освен горната рецепта, може да се взима по 1 с. л. мед 2-3 пъти на ден, разтворен във вода или с гарнирани с него плодове
*
На страдащите от сърдечни заболявания се препоръчва са се разхождат сред люляци, тополи, глог, лаврови или евкалиптови дървета, тъй като вдишването на отделяните от тях фитонциди оказват много добро въздействие и стимулират сърдечно-съдовата система.
*
При исхемична болест сутрин, 1 час преди ядене се смесват, и то непосредствено преди употреба, 1 ч.л. стрит хрян с , ч.л. мед, най-добре липов. Изпива се с вода. Сместа трябва да се приема 1-1,5 месеца, желателно пролет и есен.
*
50 г чесън, счукан или смлян, се заливат с водка и се оставят на топло място в течение на 3 денонощия. От настойката се взима 3 пъти на ден по 8-10 капки, разтворени в 1 ч. л. хладка вода 3 пъти на ден, независимо от приема на храната.