Към някои от ветровите инсталации край Българово имат интерес и чуждестранни инвеститори
30 Септември 2009, Сряда
Освен мерак са нужни и доста пари Чели ли сте „Атомният човек” от Любен Дилов-баща? Осветление от биомаса, соларни батерии задвижват летящи коли, електричество се произвежда от издишвания въздух...Фантастична книга.
Автор: Веселин Максимов
Не чак за такива, но за подобни неща си говориха в Бургас специалисти – енергетици, представители на четирите общини от Югоизточния район за планиране и хора, сведущи по темата.
Самата тя носеше социалистически безличното заглавие „Устойчива енергия – местни власти и партньори в отговор на предизвикателствата”.
Зад помпозната формулировка, всъщност, бяха споделени полезни практики от Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора. Имаме своето място сред тях, но още сме много далеч от картините в книгата на Дилов-баща.
„Имаме в изобилие и вятър, и слънце, и море”, коментира за „Десант” заместник-кметът по екология, евроинтеграция и устойчиво развитие Атанаска Николова. Остава да ги използваме.
Вече има интерес (и от чужденци) към няколко проекта за ветроенергийни централи в района на град Българово. Соларни централи също има пуснати пробно, предимно на малки къщи или на курортни квартали. Опитът показва, че съоръжението си заслужава първоначалната инвестиция, стига собственикът или този, който дава парите, да не разсъждава, както 70% от българските бизнесмени – „възвръщане веднага и в изобилни количества, на следващия ден си купувам „Мерцедес” последен модел”.
Форумът във вторник беше окрит от новата зам.кметица по екология Атанаска Николова, която представи инициативите
Друго интересно начинание на Общината наистина скри топката на енергийни спецове - водата от мина „Черно море” да се използва за отопление на сградите там. Парите за него дойдоха по международните програми „Устойчиви сега” и „Развитие на минните райони”.
Леко в духа на „Атомният човек” изглежда и автономното улично осветление, което ще бъде инсталирано в Сарафово. Крушките там ще светят с енергия, произведена от соларните панели, разположени на стратегически места в квартала. Пробно такова вече работи в Бургас, вярно, че изглежда странно за хората без полет на мисълта, но свети.
Като подписал Съглашението на кметовете за общи действия, бургаският кмет Димитър Николов трябва да полага всички усилия да го спазва. В началото на тази година, 161 градоначалника от Европа поставиха парафи под обещанията в техните градове, до 2020 година вредните емисии на въглероден двуокис да бъдат намалени с 20% и също с 20% да се увеличи производството на енергия от възобновяеми източници. Затова беше създаден Консултативен съвет за устойчиво енергийно развитие, който ще направи стратегия за изпълнението на тези обещания. Докато бъде измислен начина, Бургас започва лека-полека да заприличва на европеец.
Семействата в три жилищни блока вече имаха възможност да се убедят в ползата от демонстрационното обновяване на разбрицаните сгради, строени в началото и средата на 80- те години на миналия век. Резултатите от замерванията сочат, че фамилиите там пестят над 60% от своите енергийни разходи. Същото е положението и с модерно ремонтираните 12 училища и детски градини в града. Санирането води до топли крака на малчуганите в тях. А става въпрос за обикновена изолация...
Семействата в този вход в блок 27 на "Братя Миладинови" първи усетиха ползата от енергоспестяване. Но се наложи дълбоко да се бръкнат за дофинансиране
Един от най-големите удари на Общината в борбата за по-чист градски въздух безспорно е купуването на 10 нови автобуса от чешката марка ТЕДОМ, които се движат с метан. Освен, че замениха бараките „Чавдар”, те изхвърлят много малко, на практика нищожно количество, изгорели газове. Голяма надежда бургазлии възлагат на новата транспортна схема, за която вече няколко месеца в града работят специалисти от програмата „Джаспърс”. Преди десетина броя ви представихме четирите възможни варианта за обновление и цялостна реконструкция на начините на придвижване. Най-модерният, с трамвай, струва ужасно скъпо и няма никакъв начин да бъде въведен. Който и от вариантите да бъде приет, обаче, все ще е по-добре и ще има силен енергоспестяващ ефект, дори и за „бързите автобусни линии” да бъдат закупени дизелови возила. (Експертите се заклеха, че съвременните дизели били почти толкова безобидни, колкото и метановите автобуси. Нека засега им повярваме, дойде ли време за пазарене, ще имаме правото да се усъмним).
Няма нищо фантастично в бъдещите велоалеи, които се очаква да опашат Бургас, свързвайки дори и най-отдалечените един от друг квартали – „Меден рудник” и „Изгрев”. Но се очаква и те да помогнат за чистотата на въздуха.
Всички тези неща са все още във време бъдеще, пожелателно. По някои от тях вече се работи, вярно. Новата транспортна схема, например, трябва да започне да работи до 10-12 години. Свързана с проекта „Супер Бургас”, който ще събира в невероятно футуристичен възел шосеен, железопътен и морски транспорт, наистина може да ни доближи до книгата на Любен Дилов-баща, с която започнахме.
Всичко това се изгражда с пари, много пари и още повече пари. Всички спрягат мантрата „публично-частно партньорство”, което наистина е решение, но едва ли е панацея за всичко замислено.
Поздравления на властта за разностранните и амбициозни проекти. По които наистина се работи.
А пари?