Коварната остеопороза


Коварната остеопороза
При остеопорозата прешлените се „сплескват” и ръстът на страдащия от нея се смалява
17 Октомври 2009, Събота


От това как се храним в детството, зависи доколко ще са здрави костите ни в зряла възраст. Но освен калций, трябва и много движение



Автор: Диана Славчева


Сравнение на нормална костна тъкан и увредена от остеопороза кост

По инициатива на Националното дружество за борба с остеопорозата на Великобритания и с подкрепата на Световната здравна организация 20 октомври се отбелязва като Световен ден за борба с остеопорозата. Коварната болест е наречена "тихият убиец", тъй като развитието й протича без симптоми и болка, но успява да се нареди сред най-разпространените здравни проблеми, редом със сърдечносъдовите заболявания и диабета. В България все още няма категорични  данни колко точно са болните, но по обобщени данни за Европейския съюз над 40 милиона души страдат от остеопороза – жени и мъже, стари и млади. В целия свят те наброяват около 75 милиона.
При това прогресиращо заболяване костната плътност намалява и постепенно костите започват да изтъняват. Най-често се засягат прешлените на гръбначния стълб, бедрената кост и китката. Последствията от това са костни счупвания, които трайно инвалидизират болните и нерядко водят до смърт.



За това как да се предпазим от развитието на това тежко страдание, разговаряме с д-р Екатерина Господинова от Центъра по остеопороза при ДКЦ "Св. Георги Победоносец", Бургас:
- Немърлив ли е българинът по отношение здравето на костите си?
- През последните години, откакто се занимавам с костните проблеми и остеопорозата аз ревизирах отношението си към немърливостта на българина към здравето му, защото установявам непрекъснато, че българският пациент е много информиран, в някои случаи даже по-добре информиран от лекаря, при когото отива на преглед. Истината е, че вече в медийното пространство започна на висок глас да се говори за остеопорозата. Това заболяване едва през 1994 г. бе признато за хронична болест, редом с високото кръвно налягане, диабета и пр. В световен мащаб се стигна до извода, че трябва да се вземат предварителни мерки, за да се предотвратят костните промени, свързани както с физиологията на човека, така и с промените, които настъпват в огранизма по време на менопаузата при жените, и в периода, когато тестостеронът при мъжете намалява и при тях се проявява еквивалентът на женската менопауза. Това, че започва да се говори за активното поведение на пациентите, които са в менопауза, е много добре, макар че дали човек ще се прегледа, или не е негово лично решение. В Центъра за остеопороза в Бургас може да дойде всеки и без да е насочен от лекар и да получи съвет какво да направи в този период от живота си. Ако бъде поставена диагноза остеопороза, не бива да се изпада в паника, тъй като сега има доста добри и ефикасни препарати, които за щастие вече може да се намерят и в България. Тази година се наблюдава една доста голяма имбурсация  (доплащане) на тези лекарства от Здравната каса, така че лечението й става все по-достъпно.
- Споделяте ли мнението, че остеопорозата се „подмладява”, в смисъл, че тя вече не е проблем само на възрастните, но и засяга все повече млади хора?
- Не може да се каже категорично, че е така. Досега просто тя не е била диагностицирана като болест. Истината е, че от остеопороза може да боледуват и млади хора, но при тях винаги се наблюдава някакво ендокринологично заболяване, което стои в основата на разграждането на костната тъкан и тя няма нищо общо с постменопаузалната остеопороза, която всъщност е най-масовата.
- Какви профилактични мерки препоръчвате да се предприемат срещу това заболяване и кога трябва да започне превенцията му?
- Профилактиката на остеопорозата трябва да започне още от детска възраст. На децата трябва да се предостави възможност да приемат достатъчно много калций съдържащи храни като мляко, млечни продукти, много соеви продукти, ядки и да им се осигури голяма двигателна активност, защото точно тази пикова костна маса, която едно дете изгражда в деството и юношеството си, представлява капитала, който то после ще губи във времето. Едно здраво, хубаво дете, които има нормална костна маса, после ще бъде по-дълго време здраво, ендокринологията му ще бъде по-добра и успоредно с това по-дълго време ще запази своята пикова костна маса. Точно затова е много важен начинът, по който отглеждаме децата и по който ги храним. В по-зряла възраст е важно хората да се движат, да имат позитивно мислене и да се хранят разнообразно. Моето мнение за прекомерното натоварване на млякото и млечните продукти с отговорността за вноса на калций в организма обаче е малко по-различно от конвенционалното. Истината е, че всеки организъм набавя калция от приетата храна, но усвоява точно толкова, колкото му е необходимо. Не можем да разчитаме, че само млечната храна ще ни осигури единствения калций, необходим за организма. Когато човек е с добро здраве, с активна подвижност и позитивно мислене, нещата ще са по-дълго време наред. Това, което ми прави впечатление, а вече виждам, че се оформя и като правило е, че жените, които до 50 години имат цикъл, много по-бавно губят костна маса, така че бих посъветвала всяка жена да наблюдава своето здраве и да прави всичко възможно да запази своето женското си дълголетие, дори до след 50-годишна възраст.


В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки