Краят на антибиотиците


Краят на антибиотиците
Да взема антибиотик или не – това е въпросът
21 Ноември 2009, Събота


Бактериите вече не се страхуват от тях. Ще ги заменят с глина и кръв от алигатор
В разразилата се истерия покрай „свинския” грип мнозина започват на своя глава да приемат антибиотици или дават такива на децата си, като сами решават кога да спрат да ги пият. 


Автор: Димитър Спасов

С нарастването на невъзприемчивостта на бактериите към тях обаче те стават безполезни. Съвременната медицина приближава към критичната точка, алармира агенция „Ройтерс” – броят на бактериите, които не се страхуват от антибиотиците нараства, а успоредно с това се увеличава заболеваемостта от бактериални инфекции. Ежегодно само в Европа от тях умират около 25 000 човека.

Подсилете имунитета си с прясно изцедени сокове и свежи плодове, вместо за се тъпчете с антибиотични препарати


По прогнози на СЗО, само след 10-20 години практически всички съществуващи микроорганизми ще станат резистентни към антибиотиците. Основните причини за това са две. Първата е биологична и се основава на многобройните мутации, които влияят на устойчивостта към препаратите. Всички искат да живеят, микробите също се стремят към това като създават свои нови щамове по-бързо, отколкото фармаколозите успяват да разработят нови препарати. Така антибиотиците стават неефективни. Втората е споменатото вече неправилно прилагане на антибиотичното лечение. Често вина за това имат и лекарите, които назначават от силните лекарства при най-малкото подозрение за инфекция. Но причинителите на инфекции са най-различни, а антибиотиците въздействат само на бактерии.

На вирусите те изобщо не влияят!

Немаловажна роля в развитието на устойчивостта на бактериите играят и непрекъснато променящите се условия на техните обитания. Излишъците от тежки метали, натрупващи се поради замърсяването на околната среда, подпомагат нарастването на устойчивостта на бактериите към антибиотиците. Лесли Уорън от канадския университет „МакМастър” от години изучава влиянието на водата върху резистентността на бактериите и е стигнал до откритието, че тя съдържа в себе си остатъчни количества от фармацевтични препарати, в това число и антибиотици. Концентрацията им е толкова мизерна, че те успяват да се промъкнат без проблем през пречиствателните станции, като в същото време се превръщат във „ваксина” за бактериите.
Освен това устойчиви щамове са  настанени в храните.

Дори във водата са открити следи от антибиотици

Бактерии са открити в птиче месо, предлагано за продажба в САЩ. Истината е, че не само там, но и у нас, а и може би навсякъде в развития свят, на птиците в промишлените ферми се дават антибиотици, което способства развиването на устойчиви щамове бактерии, които се настаняват в пакетите с пилешко, излагани в супермаркетите. Така животновъдните ферми се превръщат в разсадници на супермикроби – терминатори. Открита е и връзка между използването на миещи средства в бита и възникването на резистентни бактерии в домашни условия. Чистотата е хубаво нещо наистина, но довеждането й до стерилност може да ни изиграе лоша шега!
Световната медицина отдавна признава, че антибиотиците не са панацея.
Кръвта на алигаторите притежава невероятни антибактериални свойства. Тези кръвожадни животни не страдат от никакви инфекции

Освен това те може да станат причина за безброй усложнения. Нарушавайки симбиозата на стомашните бактерии, те водят до разрушаването на цялата микрофлора в стомаха, като за възстановяването й са нужни още по-скъпи лекарства. Антибиотиците притежават и коварната способност да се натрупват в растящите тъкани на костите и зъбите на децата, което пък води до тяхното неправилно развитие, появата на кариеси и промяна в цвета. В някои случаи те поразяват черния дроб и често предизвикват отслабване на слуха, както и тежка анемия, тъй като натоварват кръвообращението.


В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки