СПИН – никой не е застрахован!


СПИН – никой не е застрахован!
Д-р Полина Желева
29 Ноември 2009, Неделя


Не си правете пиърсинг и татуировки в съмнителни мазета
На 1 декември светът отбелязва Международния ден за борба срещу СПИН. Синдромът на придобитата имунна недостатъчност е едно от най-опасните вирусни заболявания, познати на човечеството досега.


Автор: Интервю на Диана Славчева

Днес той е една от основните причини за смъртните случаи на хора от активна възраст на ланетата - около 7 000 младежи до 24-годишна възраст годишно всеки ден се заразяват с коварния вирус. По този повод разговаряме с д-р Полина Желева, старши инспектор в Отдел „Опазване на общественото здраве“ при РИОКОЗ – Бургас.

-Каква е статистиката у нас за официално регистрираните лица, носители на вируса на СПИН в България?

-Първо искам да кажа, че трябва да се прави разлика между ХИВ и СПИН. ХИВ – това е вирусът, който причинява заболяването СПИН. Важно е да се знае, че когато се зарази човек от ХИВ, в продължение на от 5 до 10 години има един инкубационен период, като се минава през различни стадии, за да се стигне до крайния четвърти стадий на сериозното заболяване СПИН. Ето защо профилактиката за ХИВ носителство е изключително важен момент. Колкото по-рано ние разберем своя статус, т.е. дали сме мирусоносители, или не, толкова по-навреме могат да се вземат специфични мерки, за да се удължи живота в случай на заразяване. За съжаление, никой от  хората от 18 до 80-годишна възраст не е застрахован да му се случи това. В България откритите вирусоносители до момента са 1 056 души, но по статистика на СЗО и Министерството на здравеопазването, всеки трети човек е потенциално заплашен от развиване на заболяването. Така че най-вероятно носителите на вируса у нас са реално около 4 000 човека.

- Какъв е основният акцент на профилактиката на чумата на века?

- Ние работим в екип с Община Бургас, с редица неправителствени организации, с всички директори на училища, с медицински специалисти, с цел да убедим всички млади хора да посещават кабинетите за безплатно и анонимно консултиране и изследване на СПИН (КАБКИС). Такъв кабинет в Бургас се намира на 5 ет. в РИОКОЗ. Оказва се, че от 2003 г., когато стартира профилактиката с тези кабинети, както и с мобилните кабинети, които по няколко пъти в годината кампанийно осигуряват възможност за безплатни изследвания, са изследвани 16 939 човека, като с всяка година посещаемостта им значително се увеличава. За тази година през КАБКИЗ са минали 6 348 души, като по време на различните кампании посещенията са 3 798 души. Това говори, че кабинетът работи пълноценно, а кампаниите постигат висока ефективност. Още повече този кабинет предлага и взимането на трикратна проба, с която се отчитат отново безплатно, показатели за СПИН, за носителство на сифилис и за хепатит.

Изследването за вирусоносителство е напълно безплатно и анонимно. Добре е то да се повтори след 3 месеца, ако имате притеснение, че може да сте се заразили



- Достатъчно ли е човек да се изследва само веднъж за носителство на ХИВ вируса, за да е спокоен за цял живот, че не е заразен?

- Много хора не знаят едно основно нещо. Съществува един т. нар. „прозоръчен период“ - това е периодът на образуване на антителата, които са показателни за този вирус. Истинска картина за вирусоносителство можем да получим 45 дена след заразяването. Много млади хора смятат, че след като днес са си направили един бърз тест с кабинета, вече са напълно застраховани за целия си живот и няма нищо да им се случи по-нататък. Затова напомняме на всеки, че ако в момента си направи изследване, то тестът е показателен само за 45 дена преди това. Трябва да минат поне още толкова дни, най-добре дори 3 месеца, след събитието, което е притеснило и е накарало да се изследва конкретния човек, за да се направи нов тест.

- Колко конкретни случаи на заразяване с ХИВ са открити при изследванията, направени в КАБКИЗ?

- Статистиката през години е следната – през 2003 г. има открит 1 случай, през 2004 г. също 1 случай; през 2005 и 2006 г. няма открит вирусоносител, но през 2007 г. случаите са 3, през 2008 – два, а през тази тодина един.

- Наскоро обществото бе разтревожено от оразпространената в медиите информация за евентуална епидемия от СПИН в Централния софийски затвор. Въпреки официално огласените 10 случая на заразяване, бивш затворник разбуни духовете с изявлението си, че вирусоносителите сред затворниците са поне 50. Какво е положението в Бургаския затвор?
- Мога да кажа, че тази година няма нищо тревожно в нашия затвор. Извършихме много голяма профилактична дейност в него и мога да ви успокоя, че в Бургаския затвор няма случай на заразяване в тази рискова група – защото лишените от свобода наистина попадат в една от рисковите групи.

- Когато се разрази епидемията от СПИН, в Бургас все още съществуваше „Океански риболов“ и не е тайна, че много от моряците се завръщаха от рейс заразени и Бургас беше на едни от челните места по разпространение на вируса у нас. Промениха ли се нещата сега?
- Статистиката сочи, че около 61 % от случаите, които се откриват, са жители на големите градове. На първо място действително са София, Пловдив, Варна и Бургас. Няма как да бъде иначе, като се има предвид географското ни разположение, развитието на туризма, статута ни като пристанищен град. Тук наистина идват много чужденци, има сериозно  разпространение на наркоманиите и изобщо съществуват доста рискови фактори.

- Какво бихте посъветвали младите хора, за да се предпазя от заразаяване с ХИВ/СПИН, освен популярните и известни на всеки мерки за профилактика?
- Опасността в последно време, освен класическите начини на заразяване, идва и от многото места и обекти с обществено предназначение, където ползваме услуги, свързани с интервенции, при които може да ни наранят – това са фризьорски, козметични салони, студия за пиърсинг и татуировки. Ние взимаме специални мерки по отношение на спазването на хигиена в тях, но за съжаление в този 300-хиляден град, особено в летния сезон изникват много анонимни студия, много нерегламентирани такива обекти, като надхвърлят цифрата от 12 000 и контролът тогава става практически невъзможен, защото инспекторите ни са малко и не смогват да ги проверят всичките. Много е важно гражданите да алармират РИОКОЗ за конкретни такива случаи, за да се вземат своевременно мерки. Важен е и самокотролът, който самите ние упражняваме – когато видим един приземен етаж или някаква схлупена барака, да не рискуваме и да не се възползваме  услугите, които се предлагат там. Това е особено важно да се знае от децата, тъй като възрастните по принцип имат необходимата култура, докато младите често се подвеждат. За наше успокоение трябва да знаем, че в никакъв случай не можем да се заразим от охапване на комари, прпи ръкостискане, при целувка, прегръдка, при ползване на общ басейн.


В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки