Освен че са с неповторим вкус, домашно ароматизираните оцети са с много атрактивен вид
30 Ноември 2009, Понеделник
Истинският оцет, заченат от вино, е твърде скъп за изтънелия ни потребителски джоб. За да притъпим вкуса на силнокисулия евтин продукт и да придадем неповторим вкус и аромат на блюдата, може да проявим творчество с подправки, билки или плодове. Ето няколко лесно изпълними идеи. За разкош използвайте прозрачни стъклени бутилки с красива и нестандартна форма.
Оцет с копър. Поставете 2-3 цвята от копър с дръжките в шише с оцет и оставете да престои 10 дена. Прецедете и използвайте за салати и маринати.
Чеснов оцет. Намачкайте 3-4 скилидки чесън и ги прибавете към оцета. Дръжте го 2 дни на тъмно място и прецедете. Оцетът е подходящ за мариноване на месо и зеленчуци, както и за добавяне в сосове.
Цитрусов оцет. Изцедете 1 лимон или портокал и смесете с 1 л. оцет. Оставете да отлежи една седмица и прецедете. Става и за плодови, и за зеленчукови салати.
Вишнев оцет. 300 г. узрели вишни без костилки и 5 г. канела се заливат с 800 г. оцет. След 2 дни оцетът се прецежда и се използва за подправяне на скара и печено месо.
Ментов оцет. 2-3 клончета мента престояват 10 дена в оцет. Чудесна подправка за свежи салати.
Естрагонов оцет с ябълки. Прибавете към обикновен оцет 100 г. естрагон, целина или копър, 1 дафинов лист и парченца нарязана кисела ябълка. Нека да престои 15 дена преди да го прецедите. Получава се прекрасна подправка за винегрети, салати, маринована риба и пюрета.
Повечето от тези рецепти може да се използват за ароматизиране на олио или зехтин
Оцет с чесън и розмарин. Оцетът се кипва заедно с 1 с.л. пипер (черен, бял, зелен и розов). Течността се налива в красива бутилка (по възможност квадратна), в която се поставят 2 клонки пресен розмарин и 2 необелени скилидки чесън. Затваря се плътно за 10 дни, като периодично се разклаща. Не само подобрява вкуса на храната, но и може да служи за украса на масата.
Оцет с босилек. Не изхвърляйте стъблата на босилека. Поставете ги в стъклени бутилки и ги залейте с оцет (най-добре розов). След седмица подправката ще е готова и може да я използвате за салати от домати и блюда от патладжани.
Ароматен оцет – вариант 1. В 1 л. оцет се накисват 20 г. лавандулов цвят, 20 г. мента, 20 г. листа от салвия, 10 г. мускатово орехче и 10 г. карамфил. Може да добавите и липов цвят. След 3 седмици течността се филтрира.
Ароматен оцет – вариант 2. В обикновен оцет сложете къпини, няколко гроздови зърна, босилек и каквито други зелени подправки имате под ръка. Оставете на тъмно място за една седмица. След като прецедите и налеете оцета в красиво шише, прибавете за декорация по няколко плодове и клонки от това, което сте използвали за приготвянето му. За вкуса, аромата и красотата на този оцет трудно се намират думи. А и ще спестите пари, които иначе трябва да дадете за скъпите и прехвалени балсамови оцети.