Авторът на книгата „Млякото – смъртоносна отрова” д-р Коен предпочита менюто от пресни плодове и зеленчуци
07 Декември 2009, Понеделник
Мит ли са полезните свойства на прясното мляко и трябва ли да го пием, когато пораснем? Когато бях ученичка, майка ми не ме пускаше да отида на училище преди да съм си изпила чаша прясно мляко.
Автор: Яна Славянска
Същият тормоз настъпваше вечер, когато отново родителката ми ме преследваше с чаша вряла бяла течност, която бях длъжна да изпия преди лягане. Намразих го за цял живот. После се оказа, че съм била права да се цупя. Доколко са мит полезните свойства на кравешкия продукт.
Продаваните днес в магазините млечни продукти са произведени най-вече на базата на сухо мляко и затова, когато говорим за лечебните свойства, трябва да имаме предвид натуралното мляко, издоено от истинско животно, за предпочитане купено от позната краварка, за чиято крава сте сигурни, че не е хранена с купени фуражи, тъпкани с антибиотици, хормони и различни други добавки, а свободно е пасла пейзажа наоколо. Макар че самото добиче отделя достатъчно хормони (твърдят, че са някъде около 60 вида), които преминават във всяка глътка от млякото му. Аз лично избягвам подобен коктейл с кравешки хормони.
Бременните кобили прекарват дните и нощите си, привързани здраво с вериги, с поставени катетри, в които събират урината им за производството на „Примарин”
Вече никой не спори, че у човека след 3-годишна възраст престават да се изработват ензимите, които спомагат за усвояването на млякото. Въпреки това продължава да битува убеждението, че и по-големите деца трябва ежедневно да се наливат мляко, за да пораснат здрави. В действителност обаче това води до възникващи в по-късна възраст алергии, затлъстяване, камъни в жлъчката и дори атеросклероза. Още в древността Авицена е твърдял, че кравето мляко е слузообразуващо и в него се съдържат вещества, които предизвикват застойни явления в организма, като слепват по-малките частици и така спомагат за образуването на камъни в различни органи. Съвременната медицина дава научно обяснение какви са тези тайнствени вещества. Работата е там, че кравето мляко се отнася към казеиновите продукти (както и козето, и овчето също). То съдържа до 75 % казеин,
наречен „природно лепило”,
и то не случайно. При смесване на млечен казеин с алкално действащи вещества наистина се получават т. нар. „казеинови лепила”, с които се лепят най-вече етикетите върху бирените шишета. Приемайки казеин, сиреч „лепило от мляко”, организмът ви започва да произвежда хистамини, които в крайна сметка се превръщат в слуз. Излиза, че
В сирената има повече казеин, отколкото в млякото
Авицена е открил истината още преди хиляда години! Кърмачетата разполагат с ензим, който помага да се преработи именно казеина, който влиза и в състава на майчината кърма, но с прекратяването на усиления растеж на костите потребността от казеин отпада и изработването на ензима постепенно спира. Така се стига до най-разнообразни храносмилателни разстройства като болки в корема, колит и метеоризъм, които възникват при пиенето на мляко в по-късна възраст.
Самото варене на млякото увеличава още процентното съдържание на неусвоими белтъци в него. А изварата представлява чист казеин, който изобщо не се усвоява и може да нанесе само вреда. В сирената казеинът също е повече, отколкото в млякото, още повече те са доста мазни, а съчетанието от мазнини и казеин си е убийствена смес, гарантираща ни атеросклероза. Но тук читателите могат да бъдат спокойни – сирене, направено от истинско мляко, у нас почти не се открива вече.
Прясното мляко е полезно само за децата
Някои ще възразят, че, видите ли, лекарите толкова убедително препоръчват да консумираме мляко и извара, за да имаме здрави кости и зъби. Но, както показват неотдавнашни изследвания на американски учени, млечните продукти практически не вършат никаква работа по укрепването на костите и зъбите при възрастните, докато наистина са много полезни в този план за децата. Напоследък се изясни, че за поддържането на здрави зъби е нужно доста по-малко количество калций, отколкото се предполагаше досега. Интересен факт споделя в едно свое интервю авторът на книгата
„Млякото – смъртоносната отрова”
(“Milk: the Deadly Poison”) Робърт Коен по отношение на калция. Той посочва, че на остров Окинава живеят най-много столетници, които никога не са страдали от остеопороза и не са си трошили кокалите, въпреки че приемат една двайста част от „необходимото” количеството калций. В същото време в САЩ и ЮАР, например, където се тъпчат допълнително с калциеви препарати, счупванията са 14 пъти повече. Според него проблемът не е в приема на калций, а в животинския протеин, който повишава киселинността на кръвта, принуждавайки организмът ни да я неутрализира и така извлича калция от костите. Робърт Коен прави аналогия между прясното мляко и първия хормонозаместителен препарат в света „премарин”, който се изписва за борба с остеопорозата и се добива от урината на бременни кобили. „Ние не пием естроген от бременни кобили – казва той, - но пием естроген от бременни крави под формата на тяхното мляко”...