Днес той се омесва с различни добавки – измишльотини на диетолозите, за да трупат пари поизводители и търговци Хлябът неизменно присъства на всяка трапеза от най-древни времена. Дори нищо друго да няма на масата, човек пак може да засити глада си само с хляб и сол.
Автор: Драган Станчев
Това е така, защото насъщният се явява много калоричен продукт. Поради тази причина всеки, който прецизно пресмята калориите в чинията си, инстинктивно поглежда с ненавист пухкавия, ароматно ухаещ топъл хляб. Мнозина твърдят, че са свалили килограми именно отказвайки се от хляба. Диетологията, която от наука вече се е превърнала в добре печеливша индустрия, с готовност се притичва на помощ на тези хора и чрез разнообразни експерименти създава за тях продукт, който само се нарича хляб.
Съществуват несметни видове хляб
Това, което са яли прадедите ни, е било омесвано само от три неща – брашно, вода и дрожди (наричани някога квас, а сега мая). Но решавайки, че това съчетание е едва ли не вредно или поне не достатъчно полезно за организма на днешния човек, диетолозите препоръчват да се влагат в хлебните изделия най-неочаквани добавки.
Така например, в най-разпространения в Америка хляб се прибавя соево брашно, в Англия – просо, а в някои други европейски страни – фъстъчено или… рибено брашно.
Под влиянието на мита за вредността на току що изпечения хляб се създават един вид „консервирани” видове, които се доставят до магазините не от хлебопекарните фурни, а от някакви складове, където отлежават известно време преди да стигнат до гастрономите. Масово вместо натуралните съставки в подобни хлябове добавят изкуствени набухватели, аскорбинова киселина или изкуствено синтезирани закваски. Полученият продукт наистина изглежда много съблазнително и не мухлясва дълго време. Само дето в него го няма главното – живото дихание на въздушния порест хляб.
Истинският арменски лаваш се приготвя само ръчно от брашно, сол и вода, без мая и консерванти. Може да се използва дори вместо точени кори. Пече се в старинна печка със специална конструкция, наречена тонире
Маята за хляба се е появила преди повече от пет хиляди години в Древния Египет и после бързо се е разпространила по целия свят. Практически всеки народ има свои си национални традиции за печенето на насъщния. Знаменитият арменски лаваш действително може да се съхранява пресен дълго време, и то без всякакви изкуствени пълнители и консерванти, благодарение на понижената влажност на тестото. Традиционен за Русия е квасеният черен ръжен хляб, тъй като там от векове най-добре се отглежда ръжта, която е много по-издръжлива и по-непретенциозна от пшеницата. Белтъчините в този хляб са по-малко, отколкото в белият пшеничен, но за сметка на това той е много богат на различни полезни аминокиселини и минерални вещества. Азиатците пък са прочути с тънките си като палачинки питки от прясно тесто, изпечени в специални фурни на максимална температура.
Наистина съществуват някои заболявания, при които пресният хляб действително е противопоказен. Но отказвайки се от него, най-вече в името на добрата си фигура, човек се лишава от многото полезни вещества, които той съдържа.
Сухарите са подходящи за диети и за хора, на които пресният хляб е противопоказан
Съвременните технологии позволяват да се запазят голяма част от тези негови свойства, намалявайки калоричността му, произвеждайки го във вид на сухари. В тях напълно се съхраняват витамините от група В, както и полезните фибри. Така наречените баластни вещества, към които се отнасят и фибрите, помагат за нормализирането на обмяната на веществата и способстват за извеждането от организма на токсините и дори на канцерогените.
И две думи за това как да познаем хубавия хляб още в магазина, без да се налага да го разрежем и опитаме, за да тестваме вкуса му. Достатъчно е да натиснем кората му, която би трябвало, ако е качествен, да се вдлъбне под пръстите ни, след което да възстанови формата си за 2-3 секунди. Или просто да го помиришем. За наше щастие, ароматът на пресен хубав хляб не може да се пресъздаде по изкуствен път. И ако не усетите апетитната миризма, по-добре го върнете на рафта.