Преди 50 години Почти цялата първа страница на в. „Черноморски фронт” от 22 декември 1960 г. е запълнена от информации за проведени митинги в Бургас по повод решението на Върховния съвет на СССР за новото намаление на въоръжените сили на Съветския съюз. Така например четем, че:
„Работниците от завод „Гочо Иванов” са изразили радостта си от миролюбивия жест на съветската страна и своята готовност да работят още по-упорито за изпълнението на стопанския план през 1960 г. С конкретни трудови дела ще подкрепим мира и дружбата между народите от цял свят – заявява Н. Господинова, работничка от трупорезния цех”.
В завод „Червено знаме” общозаводския митинг е открит от другарката Мария Алексиева, председател на комитета за защита на мира в завода и с пълно единодушие е приета приветствена телеграма до ЦК на „великата КПСС”.
Радостната вест от Москва намира „топъл прием” и сред работниците и служителите от ДАП – товарен клон, Бургас”. Неговият началник Ст. Ружев заявява:
„Политиката на разума ще победи, защото тя се подкрепя от милионите хора. Политиката от „позицията на силата” ще загине, защото с нея са само шепа монополисти”.
Днес сме свидетели обаче, че политиката от позицията на силата не само, че не е погинала, но и се вихри с пълна сила вече не само в милитаристичен план.
Преди 70 години
С апокалиптична картина стряска читателите си в „Вечерна бургаска поща” в броя си от 23 януари за това „Как бе наводнен Ямбол”:
„Реката Тунджа започна да приижда веднага, щом започна топенето на ледовете... Прииждащите води са започнали да къртят на грамадни блокове растилащия се дебел лед и на ледени планини са го предвижвали надолу по течението. Картината на влачения лед, особено около Ямбол, бе поразителна. Образувайки в теснината край града грамаден леден блок, последният носен от силната прииждаща вода, събаря същия ден един голям мост между втория и третия квартал на града, известен под имто Балахуровият мост и го отвлича. След това ледът събаря още два моста, служащи за пешеходци и по този начин третият квартал бива откъснат напълно от града. Леденият блок, който събори горните мостове, бива настигнат от други блокове, които, свличани от силното течение на Тунджа, образуват още по-голяма блокова планина 3-4 м. висока над речното ниво”.
Друга дописка пояснява, че:
„Вследствие бързото разтопяване на снеговете и падналите валежи, водата на много реки е повишила нивото си. Освен в Ямбол, и другаде са отбелязани пакости”.
С неприятно събитие е свързана и информацията от 25 януари за пожар в моливната фабрика на Д. Вълчев и сие в Бургас. „По този повод – пише вестникът – вчера е пристигнал в града ни ликвидатора на застрахователно дружество „България” и още същия ден се оцениха, а днес изплатиха напълно загубите от пострадалите стоки”.
За съжаление подобна експедитивност на застрахователите е непозната в наши дни, още по-малко пък пълното изплащане на щетите.
Подобно природно явление и незастрахован пожар в онези години Сливен е връхлетян от нарастваща безработища:
„Инспекцията по труда е раздала срещу празниците 20 000 лв. на безработните. Броят на безработните е значително нараснал. Има дни, в които се регистрират по 300 души безработни на ден”.
За сметка на това от обява, публикувана на другия ден, предназначена „За бакали и домакини”, разбираме, че в Бургас е организирана „Евтина плодова седмица на ароматни трайни ябълки и сладки кюстендилски сливи с намалени цени при магазин „Кюстендилка” (срещу халите) на Йордан Васев. Пълна разпродажба до 30 януари. Едно посещение е достатъчно да се уверите”.
И една любопитна новина от международните страници на ежедневника:
„Някой си Атрио дел Кавало е изработил план за използването на енергията на вулкана Везувий за електрическа юзина. Според тоя план, докато действува Везувий, в Италия нямало да има нужда от въглища за произвеждане на електирическа енергия”.
Видно е, че независимо от активността на вулканите, техническият гений на човечеството не е угасвал за миг. Жалко, че си нямаме вулкан, та и ние да решим генерално енергийните си неволи.
Прегледът на стария печат е изготвен със съдействието на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас