Панорама от днешния Средец, обявен за град в началото на февруари 1960 г. под името Грудово
29 Януари 2010, Петък
Преди 50 години Неуморната дейност на Отечествения фронт преди половин век е покъртителна. Въпреки студените зимни дни, в края на януари 1960 г. организацията разгръща сериозна дейност. Така например в. „Черноморски фронт” информира в броя си от 29 януари с. г., че:
„Окръжният комитет на ОФ проведе 3-дневен семинар с 50 жени – туркини, активистки на ОФ от Люляковска, Руенска, Добраполянска, Челебиевска и др. общини. Изнесени бяха лекции за участието на туркините в строителството на социализма, за религията и жената и др.”
В онези времена и ръководната и единствена пария не стои със скръстени ръце. От страниците на вестника разбираме, че в същия този ден:
„ЦК на БКП и Министерският съвет са взели решение ТКЗС в страната да построят 1000 кокошарника за по 5 000 птици, 71 от които в бургаски окръг... Опитът на някои ТКЗС в страната показва, че при добра организация в тези птичарници себестойността на 1 яйце може да се намали до 33-35 ст.”
И обикновените граждани също не остават безучастни в обновяването на родината ни. Това става ясно от следната кратка вестникарска дописка:
„Георги Кръстев от 2 години е отговорник на магазин „Локомотив”, който се намира на гарата в Поляновград (дн. Карнобат, б.а.). Той прие магазина замърсен, неподреден, с много липсващи стоки, с неизпълнен план. Но в скоро време го стегна и го превърна в образцово заведение”.
На 3 февруари вестникът съобщава, че:
„Във вчерашния брой на „Известия на Президиума на Народното събрание” е публикуван Указ на Президиума на Народното събрание, в който досегашното село Грудово се обявява за град”.
За по-младите трябва да поясним, че тогавашният новоизлюпен градец Грудово, днес е известен на обществеността с новото си име Средец.
Преди 70 години
Държавните институции не са били пасивни и през зимните месеци на 1940 г. В броя си от 30 януари с. г. в. „Вечерна бургаска поща” информира читателите си, че:
„Комисарството по продоволствието е издало заповед, с която се нарежда брашно номер нула да се продава на консуматорите само в готови книжни кесии по 1, 2 , 5 и 10 кгр. Забранява се продажбата на същото брашно в насипно състояние в бакалниците”.
„От Нова година до сега в гражданското отделение в Бургас са регистрирани 64 раждания”, това съобщава вестника в последния ден на януари 1940 г. Излиза, че приказките за настъпващ бейби бум у нас не са пропагандни брътвежи. От началото на настоящата 2010 г. само до Бабинден в бургаското родилно отделение са проплакали цели 103 бебета.
За съжаление, откакто свят светува, едни се раждат, други умират. При това понякога смъртта настъпва най-неочаквано, а в случая, описан в броя на газетата от 2 февруари – след като споминалата се девойка активно е кършила снага на селското хоро:
„Вчера сутринта към 7 часа Вълка П. Георгиева 18 г. от с. Кошарица, поморийско, била намерена в леглото си умряла. В неделя тя била на хорото”.
Но животът ни поднася и други изненади, като тази, която трогнат до сълзи читател, споделя затрогващо на страниците на всекидневника:
„Атанас Тодоров Калканджиев от с. Странджа, Елховска околия, изказвам явна благодарност на секретар – бирника на Боляровска община г. Петко Стоянов Георгиев за гдето сам ме покани и повърна 500 лв., които аз по моя вина погрешно му дадох на есенния панаир в с. Болярово, при изваждането на интизапски билети”.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас