Районът около “Лукойл Нефтохим” - Снимка архив Десант
16 Февруари 2010, Вторник
Благодарим на директора на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) Ваня Григорова за отговора, макар и изпратен след известно забавяне. Жалко е, че европейските директиви, вместо да допринесат за подобряване информираността на населението, се оказва, че я ограничават. Или поне така излиза от писмото на г-жа Григорова. Директорката ни препоръчва да ползваме данните, предоставяни от Община Бургас и РИОСВ-Бургас.
Действително в сайта на Община Бургас се публикуват данни за замърсяванията на въздуха, но за съжаление там информацията понякога се забавя и се оказва неактуална. В сайта на РИОСВ-Бургас пък има препратка към страницата с непълния екобюлетин на ИАОС. Не ни е ясна логиката, по която ЕС държи да се публикуват данните само за петте замърсителя - серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ10, озон и въглероден диоксид. Това беше редно да ни бъде разтълкувано от г-жа Григорова, но за съжаление въпросът остава висящ. Да речем, че гражданите не трябва да се пренатоварват с „излишна” информация.
Все пак в района на Бургас превишаването на нормата на замърсяване със сероводород е съществен проблем, защото се извършва почти всеки ден, в резултат от дейността на „Лукойл Нефтохим”.
Знаем, че РИОСВ-Бургас води ежедневен подробен отчет за замърсяването на въздуха в региона. Сайтът им изглежда добре поддържан. Но ние отправяме призив към новия директор Бойчо Георгиев, макар че според него сероводородът е безвреден в концентрациите, които се изпускат от завода на доскорошния му работодател (както е известно преди да оглави РИОСВ-Бургас той бе еколог в „Лукойл Нефтохим”). Искаме да го уверим, че няма страна в ЕС, в която около рафинериите й да се усещат дори следи от сероводород, пък камо ли да е в такива нетърпими концентрации, както е около Нефтозавода в Бургас. Затова настояваме на сайта на подчинената му структура да се публикува ежедневен пълен бюлетин за замърсяването на въздуха в областта, нищо че няма да е по изискванията на ЕС.
Това може да се компенсира със спазване на едно друго изискване на Евродирективата 2008/50/ЕО – „държавите-членки следва да предвидят правила относно санкциите, приложими при нарушаване на разпоредбите на настоящата директива, и да обезпечат тяхното прилагане. Санкциите следва да бъдат ефективни, съразмерни и възпиращи”.
Ще дръзнете ли да дразните Вашия бивш работодател „Лукойл Нефтохим“, г-н Георгиев?