Ще дръзнете ли да дразните "Лукойл Нефтохим"?


Ще дръзнете ли да дразните
Районът около “Лукойл Нефтохим” - Снимка архив Десант
16 Февруари 2010, Вторник


Благодарим на директора на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) Ваня Григорова за отговора, макар и изпратен след известно забавяне. Жалко е, че европейските директиви, вместо да допринесат за подобряване информираността на населението, се оказва, че я ограничават. Или поне така излиза от писмото на г-жа Григорова.  Директорката ни препоръчва да ползваме данните, предоставяни от Община Бургас и РИОСВ-Бургас.



Действително в сайта на Община Бургас се публикуват данни за замърсяванията на въздуха, но за съжаление там информацията понякога се забавя и се оказва неактуална. В сайта на РИОСВ-Бургас пък има препратка към страницата с непълния екобюлетин на ИАОС.  Не ни е ясна логиката, по която ЕС държи да се публикуват данните само за петте  замърсителя - серен диоксид, азотен диоксид, ФПЧ10, озон и въглероден диоксид. Това беше редно да ни бъде разтълкувано от г-жа Григорова, но за съжаление въпросът остава висящ. Да речем, че гражданите не трябва да се пренатоварват с „излишна” информация.  
Все пак в района на Бургас превишаването на нормата на замърсяване със сероводород е съществен проблем, защото се извършва почти всеки ден, в резултат от дейността на „Лукойл Нефтохим”.
Знаем, че РИОСВ-Бургас води ежедневен подробен отчет за замърсяването на въздуха в региона. Сайтът им изглежда добре поддържан. Но ние отправяме призив към новия директор Бойчо Георгиев, макар че според него сероводородът е безвреден в концентрациите, които се изпускат от завода на доскорошния му работодател (както е известно преди да оглави РИОСВ-Бургас той бе еколог в „Лукойл Нефтохим”). Искаме да го уверим, че няма страна в ЕС, в която около рафинериите й да се усещат дори следи от сероводород, пък камо ли да е в такива нетърпими концентрации, както е около Нефтозавода в Бургас. Затова настояваме на сайта на подчинената му структура да се публикува ежедневен пълен бюлетин за замърсяването на въздуха в областта, нищо че няма да е по изискванията на ЕС.
Това може да се компенсира със спазване на едно друго изискване на Евродирективата 2008/50/ЕО – „държавите-членки следва да предвидят правила относно санкциите, приложими при нарушаване на разпоредбите на настоящата директива, и да обезпечат тяхното прилагане. Санкциите следва да бъдат ефективни, съразмерни и възпиращи”.
Ще дръзнете ли да дразните Вашия бивш работодател „Лукойл Нефтохим“, г-н Георгиев?
Катя Касабова
главен редактор


В категории: Здраве

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки