Преди 50 години Както може да се очаква и преди половин век водещата тема през тази седмица в централния печат е честването на годишнината от гибелта на Васил Левски, в случая 87 години от бесилото. Челните страници на в. „Труд” от 20 януари 1960 г. са запълнени с репортажи от София и Левскиград – тогавашното име на родния град на Апостола Карлово, където до къщата-музей на безсмъртния ни национален ни герой се е състояла „величествена манифестация”.
С исторически привкус е и информацията за провеждането на „Теоретична
конференция за приноса на шуменци за националното възраждане на
българския народ”, която е била учредена на 19 януари преди 50 години в
Коларовград – това пък е старото име на Шумен от онова време.
А ето и нещо от тогавашната съвременност – очерк за един от най-добрите шофьори на автоколоната в Самоков Никола Торлаков:
”Преди два месеца му се случило да превозва трупи по стръмния и опасен път на Харманлийското дере, в дъното на което дълбоко долу текат буйните планински води на Марица. Трупите замръзнали. Поради големия наклон започнали да се хлъзгат и да се изтърсват един подир друг от каросерията. Какво да прави? Да се върне празен и да преустанови работа? Примамлива мисъл. Но тя не подхожда на един шофьор като Торлаков. Той стоварил край пътя останалите няколко трупи, обърнал камиона и се върнал на товарището. Там отново го натоварили, като предварително наръсил трупите с пясък. И в този труден ден планът на камиона бил преизпълнен”.
Действително такъв трудов подвиг в днешните времена и почти немислим и шофора Торлаков може само да бъде за пример на днешните си колеги.
Преди 70 години
Във в. «Вечерна бургаска поща» от 20 януари 1940 г. обаче не намираме подобни дописки, а информация, че:
«В Сливенското данъчно управление е предприета ревизия за времето от 1914 до 1934 г. Констатирани са крупни злоупотреби».
Ето това вече звучи доста по-съвременно.
В броя от 23 януари откриваме съобщение, което гласи, че:
„През пролетта Ихтиологическата станция в Созопол ще продължи започнатите опити да въвеждане на моторизирания риболов по нашето крайбрежие».
Няколко дена по-късно срещаме дописка, от която става ясно, че свиневъдството в бургаска област се засилва:
«Напоследък между стопаните се проявява голям интерес към свиневъдството и специално към развъждането на германската благородна свиня... По настоящем само в бургаска околия има 19 свиневъдни станции с около 250 свини майки»!
Днес в бургаска околия изобщо няма интерес към този отрасъл на животновъдството и почти не са останали свинки – нито германски благородни, нито български неблагородни, уви!
Но пък едно време добре са се забавлявали. Това рабираме от информация за предстоящата «Първа селска вечеринка в Бургас», на която:
«Ще се изнесе пиесата «Епопея на забравените». Освен това ще бъдат изпълнени и редица номера от селския ни живот, сценки, свирене с гайди и кавали, селски седенки, хора и др. Ще бъде разиграна богата лотария с предмети от селското ни производство».
С днешни думи – голям купон!
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас