Ще се затваря ли очите комисар Димитров след жеста на несебърските управници
02 Март 2010, Вторник
Или как едни дарения стават индулгенция за дерибеите в „офшорната“ зона на България На 21 декември 2009 г. Общинският съвет в Несебър единодушно гласува да бъде направено дарение на Областна дирекция на МВР-Бургас. Докладната записка е внесена от секретаря на общината Стойко Стоянов, а дарението се състои от компютър, три монитора и три принтера.
Любопитна подробност е, че подаянието е предназначено за конкретно подразделение на МВР-Бургас. Повечето от читателите биха предположили, че то ще да е за отдел „Опазване на обществения ред и превенция”, звучи най-логично и близко до интересите на една община. Но не е за него.
Автор: Лъчезар Лисицов
Е, тогава сигурно ще е за някое районно полицейско управление, да речем РПУ-Несебър. Не, и това не е.
Дарението всъщност е за Сектор „Криминална полиция” на самата областна дирекция на МВР. Е, ашколсун, ще кажат някои. Точно така трябва! Добре е да се подпомага борбата с криминалните прояви.
Добре, ама не съвсем. Община Несебър е световно известна с неизгодните заменки, ощетили местните данъкоплатци с милиони левове. В бр. 41 ДЕСАНТ разкри една такава сделка в Свети Влас, извършена в полза на депутата Марио Тагарински и неговите дружки Симон Спасов и Петър Атанасов. Последният дори официално стои в основата на заменката, и то в качеството си на общински съветник през 2003 г.
Несебър е световно известен и с пиянските изстъпления през летния туристически сезон на алкохолиците от цяла Източна и Западна Европа. Пияниците вилнеят в местните заведения, които не спазват елементарни норми за опазване на спокойствието на гражданите, а полицаите от местното РПУ дори не се отзовават на оплакванията от високия шум. Интересно е по какъв точно начин заведенията са спечелили тази отчайваща благосклонност на органите на реда. Чрез „дарения” ли, чрез какво?
Или може би полицията в курортите на общината действа, както в оня виц, дето полицай казал на началника си, че се обадили за нарушаване на реда, а оня му отговорил – ние отговаряме за опазването на реда, а не за нарушаването му.
И другото лято в Слънчев бряг ще е същото. Защото Община Несебър е друга България. То се вижда и от „политическите сили”, намърдали се по странен начин в местния общински съвет.
Офшорната зона, наречена Несебър, напоследък се прочу и с въображаем ремонт на пътя между Обзор и Приселци. Близка фирма е получила паричките, но защо – не е много ясно. Иначе вече втори месец тече кметска „проверка” по случая. Пътните ремонти в цялата община се изпълняват от братски фирми, а в центъра на самия Слънчев бряг заприличват на джакузита при всеки по-обилен дъжд.
Марчело Джотолов - шефът на предизборния щаб на настоящия общински кмет Николай Димитров пък се оказа глава на мафиотска структура, наречена Октоподите, заедно с агент Алексей Петров-Трактора.
Всичко изброено, разбира се, е само това, което се вижда на повърхността - с просто око, както се казва. А какво се крие под нея е интересна задача, с която е редно да се занимаят едни други органи. Примерно Сектор „Криминален” към ОД на МВР-Бургас. Ама те пък сега получиха едни дарения...
Те и братята Диневи се отчетоха с едни автомобили пред т. нар. органи на реда. Само че кого да гонят с тях господата полицаи? Защото бандюгите станаха дарители. Нали и гориво трябва за братските подаяния. Принтерите - и те ще трябва да се зареждат с тонер. А държавата пари за такива „дребнотемия“ не дава.
Само питаме
Цяла седмица преди публикацията, зададохме писмено на директора на МВР комисар Милен Димитров следните въпроси:
1.Какви дарения и от кого са правени на МВР-Бургас през последните 5 години?
2.Усвоено ли е дарението от Община Несебър, гласувано през декември м.г.?
3.Има ли нормативна база, която урежда даренията в МВР?
4.Може ли наш репортер в рамкитке на 5 минути да вземе интервю от Вас, уважаеми комисар Димитров, във връзка с темата?
До редакционното приключване на броя не получихме отговор от Пресцентъра на МВР.