Откриваме желязо, по-добро от шведското


Откриваме желязо, по-добро от шведското
Супермодерният за времето си автобус „М-61”, произведен в Благоевград
01 Април 2010, Четвъртък


Преди 50 години
Четири години след култовия Априлски пленум у нас цари небивал трудов ентусиазъм. Работническите колективи от цялата страна се надпреварват кой ще произведе повече продукция над плана и ще постигне повече производствени успехи. Така на 26 март 1960 г. в. „Труд” информира, че:
„В завод „Сърп и чук” Габрово до сега са предали на търговските предприятия 160 000 чифта обувки от 30 нови модела, в различни цветове, създадени т. г.



Само от икономисани спомагателни материали работниците от бригадата на Колю Митев ще произведат до края на годината 2 000 чифта пантофи в повече и ще спестят 54 000 лв.”
Няколко дена по-късно ежедневникът съобщава, че:
„В текстилна фабрика „Петолъчка” в Севлиево до края на март колективът ще изработи 65 000 м. надпланова продукция”.
Родината ни в края на март преди половин век може да се похвали и с нови автобусни каросерии, произведени в Благоевград:
„Не може да не се възхити човек на новия модел автобусна каросерия „М-61” върху шаси от „Шкода” (на снимката). По своя външен вид и вътрешна уредба (остъклен покрив; удобни седалки с големи движещи се облегала и пр.) новият модел не отстъпва на най-луксозните автобуси, които досега се внасяха от чужбина за нуждите на „Балкантурист”.

Преди 70 години
По същото време на годината, но през 1940 г., в царството кипи усилен строеж на железници. От страниците на в. „Вечерна бургаска поща” разбираме, че: „Износът на чакъл за ж. п. линията Шумен-Карнобат е засилен”. Става ясно също, че:
„Министърът на железниците е назначил новата комисия, която да проучи въпроса за уеднаквяване тарифите Драгоман-София-Бургас и Драгоман-София-Варна”.
На 28 март пък Народното събрание приема законопроект за разширение на ж. п. мрежата. „Той предвижда увеличаване на ж. п. данъкът на 180 лв.” – съобщава вестникът.
Покрай транспортният подем се забелязва и полагането на грижи за прехраната на поданиците на Негово величество:
„С цел да се увеличи броя на конете и свинете всички общини в царството, особено тези, в които нуждата се чувствува осезателно, трябва да си набавят още през настоящата година необходимия брой животински мъжки разплодници”.
Но освен засиленото търсене на нерези и породисти жребци, са провеждани и други издирвателни мероприятия. Какви точно, разбираме от броя на газетата от 27 март 1940 г.:
„Взети са най-строги мерки да бъдат издирени в страната всички укрили се досега български граждани от редовната трудова и военна служба”.
Успоредно с това ставаме свидетели на откриването в елховско на големи залежи от желязна руда магнетит. Вестникът твърди, че:
„Рудата е била извънредно много доброкачествена и от нея може да се добива желязо, което в сравнение с шведското желязо има известни преимущества и доброкачественост”.
В тази сравнително благоприятна икономическа ситуация са избуявали и крехките кълнове на милосърдието, които развързвали кесиите на богатите търговски дружества и на по-заможните граждани. За това съдим от следното съобщение, публикувано на 30 март преди 70 години:
„Дружество „Синовен дълг” – Дом за старци в Бургас изказва своята гореща благодарност на Българската параходна агенция за подарените на домът ни шест каси портокали. Благодари също и на г-н Пею Иванов за подарената една тенекия олио”.

Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” –  Бургас


Март 1960 г. Първокурсник от промишленото училище в Дряново овладява стругарството във Вагонния завод в града

В категории: История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки