Супермодерният за времето си автобус „М-61”, произведен в Благоевград
01 Април 2010, Четвъртък
Преди 50 години Четири години след култовия Априлски пленум у нас цари небивал трудов ентусиазъм. Работническите колективи от цялата страна се надпреварват кой ще произведе повече продукция над плана и ще постигне повече производствени успехи. Така на 26 март 1960 г. в. „Труд” информира, че:
„В завод „Сърп и чук” Габрово до сега са предали на търговските предприятия 160 000 чифта обувки от 30 нови модела, в различни цветове, създадени т. г.
Само от икономисани спомагателни материали работниците от бригадата на Колю Митев ще произведат до края на годината 2 000 чифта пантофи в повече и ще спестят 54 000 лв.”
Няколко дена по-късно ежедневникът съобщава, че:
„В текстилна фабрика „Петолъчка” в Севлиево до края на март колективът ще изработи 65 000 м. надпланова продукция”.
Родината ни в края на март преди половин век може да се похвали и с нови автобусни каросерии, произведени в Благоевград:
„Не може да не се възхити човек на новия модел автобусна каросерия „М-61” върху шаси от „Шкода” (на снимката). По своя външен вид и вътрешна уредба (остъклен покрив; удобни седалки с големи движещи се облегала и пр.) новият модел не отстъпва на най-луксозните автобуси, които досега се внасяха от чужбина за нуждите на „Балкантурист”.
Преди 70 години По същото време на годината, но през 1940 г., в царството кипи усилен строеж на железници. От страниците на в. „Вечерна бургаска поща” разбираме, че: „Износът на чакъл за ж. п. линията Шумен-Карнобат е засилен”. Става ясно също, че:
„Министърът на железниците е назначил новата комисия, която да проучи въпроса за уеднаквяване тарифите Драгоман-София-Бургас и Драгоман-София-Варна”.
На 28 март пък Народното събрание приема законопроект за разширение на ж. п. мрежата. „Той предвижда увеличаване на ж. п. данъкът на 180 лв.” – съобщава вестникът.
Покрай транспортният подем се забелязва и полагането на грижи за прехраната на поданиците на Негово величество:
„С цел да се увеличи броя на конете и свинете всички общини в царството, особено тези, в които нуждата се чувствува осезателно, трябва да си набавят още през настоящата година необходимия брой животински мъжки разплодници”.
Но освен засиленото търсене на нерези и породисти жребци, са провеждани и други издирвателни мероприятия. Какви точно, разбираме от броя на газетата от 27 март 1940 г.:
„Взети са най-строги мерки да бъдат издирени в страната всички укрили се досега български граждани от редовната трудова и военна служба”.
Успоредно с това ставаме свидетели на откриването в елховско на големи залежи от желязна руда магнетит. Вестникът твърди, че:
„Рудата е била извънредно много доброкачествена и от нея може да се добива желязо, което в сравнение с шведското желязо има известни преимущества и доброкачественост”.
В тази сравнително благоприятна икономическа ситуация са избуявали и крехките кълнове на милосърдието, които развързвали кесиите на богатите търговски дружества и на по-заможните граждани. За това съдим от следното съобщение, публикувано на 30 март преди 70 години:
„Дружество „Синовен дълг” – Дом за старци в Бургас изказва своята гореща благодарност на Българската параходна агенция за подарените на домът ни шест каси портокали. Благодари също и на г-н Пею Иванов за подарената една тенекия олио”.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас