Тези дни от Европейското регионално звено на СЗО успокоиха населението на Стария континент, че докато вулканичната пепел се стеле в горните атмосферни слоене, тя не представлява никаква заплаха за здравето на земляните. Но ако прашните частици достигнат приземните въздушни слоеве, това все пак може да окаже известно минимално влияние върху него.
Опасността идва от евентуалното проникване на миниатюрните дисперсни частици с размер, по-малък от 10 микрона“ в долните дихателни пътища. Според направените досега анализи в настоящия момент такива частици съставляват около 25 %. При по-висока тяхна концентрация във вулканичната пепел в долните слоеве на атмосферата е възможно у хората, страдащи от хронични респираторни нарушения – такива като астма, емфизем или бронхит, да възникнат симптоми на раздразнение на дихателните пътища. Рискът от дихателни растройства ще е по-голяма, ако пепелта проникне в приземните слоеве следствие на вертикално преместване на въздушните маси. Но се очаква и този ръст най-вероятно да е незначителен. Дъждовете могат да допринесат за отмиването на пепелта, което значително ще ликвидира здравословните рискове.
Доколкото концентрацията на пепел ще варира в различните страни в зависимост от вятъра и температурата на въздуха, СОЗ съветва всички европейци да следват препоръките, които дават националните органи, отговорни за здравеопазването и метеорологичното прогнозиране. Желателно е астматиците и страдащите от други респираторни нарушения в тези дни да избягват физическото натоварване.