„Братя, спасете България”


„Братя, спасете България”
Ямболският революционен комитет, създаден на 23 април 1873 г. в дома на Г. Дражев (първият седнал от ляво надясно)
28 Април 2010, Сряда


Тези думи изрича преди обесването си Георги Дражев – един от ямболските съзаклятници от героичната Априлска епопея
Ямболският Петров ден започна още в утрото на 3 май 1876 г. С лъвски знаци по калпаците, с кръстачни ширити по гърдите, с пушки, пищови, саби и знамена, съзаклятниците отиваха към Куш Бунар в Сливенския балкан, където ги чакаха апостолите на въстанието Иларион Драгостинов, Георги Обретенов и Стоил войвода.


Автор: Иван Бубалов

Още на първи май вечерта в Ямбол Георги Дражев, Жеко Съртмаджиев и Атанас Кратунков свикаха голямо събрание в Панковото кафене и след като прочетоха имената на записаните въстаници се разнесоха възгласи: „Пишете и мене! Пишете и мене!” Това бяха буйни млади мъже, които като че ли подлудяваха от магията на настъпващия бунтовен вихър. Те не виждаха в тези мигове нито острите ножове на врага, нито куршумите, а само сладкия трепет на великия миг, който предусещаха като нещо близко и желано, което не бе възможно да не стане, защото бе решено.
На другия ден, когато се мръкна, към къщата на Никола поп Иванов се стичаха незабелязано един през друг и въстаниците, носейки скрито оръжие и облекло. Оттук трябваше да тръгнат за Куш Бунар, дето щяха да пристигнат и другите от Сливен, Жеравна, Карнобат и Нейково. Къщата бе препълнена. Имаше изпращачи: деца, майки и бащи, невръстни братчета и сестричета. Старци триеха сълзите си и вярваха в утрешното настъпване на свободата. А въстаниците знаеха, че Копривщица, Панагюрище, Клисура и Батак вече са въстанали, та бързаха да се присъединят и те, за да бъдат редом с тези, които са вдигнали оръжието. Ето го и поп Никола. Той бе облечен като за Свята молитва. В едната си ръка държеше църковна книга, а в другата - кръст и като срещаше в погледите им готовността до един да измрат за свободата, се готвеше да прочете клетвата. Атанас Кратунов разгърна знамето, дето личаха думите: „3 май 1876 година - Свобода или смърт!”. Свещеникът зачете: „За вярност, към народа и свободата ни - заклевам се!... Чеда мои, нека бог ви закриля. Бъдете верни на клетвата, що изрекохте сега. Благословен да бъде и пътят ви. Амин…”
Сетне те мълком зацелуваха знамето, а близките им стояха край тях. Майките хълцаха. Те разбираха, че синовете им отиват не на веселие, а на бой, на кръвопролитие… Каква безумна храброст!... И не знаеше поп Никола, не знаеха въстаниците, че само след два месеца на ден, на Петров ден, същият този свещеник ще прочете молитвата пред бесилките в Ямбол на Георги Дражев и Жеко Съртмаджиев. Така бе решил междлиса в Одрин, като ги осъди на смърт. Искаха да ги оплюят турци и цигани, да сплашат българите и да се радва окото на Мемед Чауш, който разпореди единият да бъде обесен срещу воденицата на Галиб бей, до моста на Тунджа, а другият - в Каргуна и да висят телата им през целия ден на празника...
Рано сутринта, камбаните биеха за църква. Пременени хората отиваха да се помолят за опрощение на греховете си, вярвайки в изцелението на душите. Ала мълвата, че турците са поставили две бесилки до Тунджа и Каргуна и че ще бесят въстаниците, хвърляше в ужас българите. Щом излезеха от църквите, тръгваха да видят това страшно зрелище. Всеки се досещаше, че ще бесят Дражевия син Георги и френк-терзията Жеко Съртмаджиев.
Сред множеството вървеше и майката на Георги, придържана от щерките си Стефана и Василка. Вървеше и плачеше. Старият Дражо бе в затвора, а Ставри и Беню задържаха в конака до обесването на брат им. Единствено пъстроокият й обречен син, буен и снажен веселяк, оставаше хладнокръвен и горд. Още в Одрин той бе приел в себе си смъртта и сега, каквито и хули да сипеха по него турци и цигани, каквито и ридания да се разнасяха, бе невъзмутим. Лицето му бе оживено и някак запалено от вълнение. Той разбираше, че всяко униние е излишно. По-добре да загине като герой пред своите съграждани и близки, отколкото да застане пред лицето на врага, смазан от малодушие и мъка.
Улицата край реката срещу воденицата на Галиб бей се пълнеше с народ и войска. Осъдените, оковани във вериги, конвоирани от въоръжени заптии, вървяха бавно. Спряха се. Георги срещна изплашените любопитни очи на децата, възбудените погледи на младежите и в него бликна още по-голяма дързост. Той неочаквано запя любимата си песен:
Не жали ме, мила майко,
не плачи за мене.
Българи юнаци, майко,
оттука ще минат…
Тягост обхвана жените и те са разхълцаха. Децата заплакаха. Дражевица не се въздържа и хукна обезумяла през тълпата да прегърне чедото си. Настана смут. Милязимнът Мемед Чаущ нареди да я хванат и отмъкнат зад моста и да не я пускат от там.
Палачите снеха оковите на осъдените. Настана мълчание. Всеки искаше да чуе последната им дума. Мемед Чауш пристъпи до Георги и рече му:
- Е, момко, имаш ли нещо да кажеш?
Тогава Дражев заговори високо и пламенно:
- Ей, хора! Не вярвайте на мръсните читаци, че като ни бесят, пак ще могат свободно да мажат ножовете си с българска кръв! Петстотин години вече храним проклетата сган и още ли ще търпим да ни морят като добитък?! - каза тези думи и като нахлузи сам въжето на врата си, викна отново: „Братя, спасете България!”, ритна стола и увисна…
Беше 29 юни 1876 година - Петров ден!


Георги Дражев (1848 – 1876 г.)

В категории: История

5
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
5
aludwedffmh
03.10.2011 14:56:52
0
0
hxev9m <a href="http://vnppmzxeuuei.com/">vnppmzxeuuei</a>
4
jqdmasxqsl
03.10.2011 07:28:54
0
0
kczXxQ , [url=http://gyzbddonoaek.com/]gyzbddonoaek[/url], [link=http://khexappsruce.com/]khexappsruce[/link], http://pckgozccyplz.com/
3
Johnelle
02.10.2011 02:41:10
0
0
Great article but it didn't have evyretihng—I didn't find the kitchen sink!
2
Aneisha
30.09.2011 15:57:14
0
0
That's really thniinkg out of the box. Thanks!
1
20.02.2011 20:14:39
0
0
georgi drajev ima li neshto obshto s kuarti drajev ot boljarovo 1834-1889 samishlenik na levski i u4redil zapadnostrandjanskia rev. komitet,parvi u4itel v boljarovo?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки