Богата реколта и евтини билети за ботевите тържества
28 май 1960 г. Последна проверка на монтажа на автоматичния сферичен шибър с диаметър на отвора 120 см., предназначен за ВЕЦ „Росица”
27 Май 2010, Четвъртък
Преди 50 години
В олимпийската 1960 г. от в. „Труд” научаваме, че при строежа на някои от обектите за игрите в Рим са помагали инженерни части на италианската армия:
„15 дни преди започване на олимпиадата, военните част ще построят над Тибър понтонни мостове, които ще свързват олимпийското село и игрищата. Армията ще постави на разположение на организаторите около 350 полеви телефона, 12 санитарни пункта, 100 радиоинсталации, 1250 моторни коли, 207 автобуса за превозване на състезателите и т.н.”
По това време, в края на май, в нашата страна пък бързат да завършат подготовката за новата преработвателна кампания в консервните предприятия. Суетнята във фабрика „Мелта” в Ловеч е толкова голяма, че „ в помпената станция... бързо се разтоварват камарите от въглища върху... тръбите и други части за чакащите реда си за монтажа парни котли”.
Очевидно по-важното тогава е било да се прибере кюмюра, а как са се справили после с монтажа на парното, вестникът мълчи.
„В плевенския завод „Вапцаров” пък си правят оглушки, когато им се напомня за очакваните от тях преси за амбалажа”.
Цяло чудо е как при такава организация на труда, консервните фабрики са сколасали въобще да избълват някаква продукция, но очевидно все пак това е станало, тъй като в по-късните броеве на вестника така и не открихме информация за провал на кампанията.
Преди 70 години
По същото време през 1940 г. в. „Вечерна бургаска поща” съобщава, че:
„Според сведения на Министерство на земеделието, реколтата тая година, особено на овощията, е отлична. Ягодите ще бъдат в изобилие и на международните пазари няма да имат конкуренция”.
Ежедневникът отделя внимание и на предстоящото „народно поклонение в памет на Ботев”:
„Тая година на 2 юний ще станат паметни тържества на Вола, Козлодуй и родното място на Христо Ботев – Калофер. За ботевите тържества по БДЖ се прави 50 на сто отстъпка за отиване от 30 т. м. до 1 юний и за връщане до 3 юний”.
Днес едва ли можем да се надяваме на такова благородство от страна на националния ни железопътен превозвач. Но по всичко личи, че тогава нашата родина и нейните граждани, въпреки върлуващата по света война, са били доста по-богати и щедри. Това се потвърждава и от друга информация, публикувана в същия вестник по това време, която звучи твърде невероятно за днешните ни уши:
„Около 300 софийски зъболекари през цялата година поемат безплатно грижа за зъбите на около 4 хиляди софийски бедни деца”.
„Каспийско море пресъхва” – алармира газета. „Според сведения на съветския печат, напоследък Каспийско море е спаднало със 180 см., като по този начин са се образували няколко острови. Сега се правят проучвания за преливане на вода в Каспийско море от Азовско море”.
Това с донорството на водата май не се е състояло, тъй като с годините нивото на това най-голямо езеро в света е продължило да спада и докато през 1929 г. е било –26 м (под морското равнище), през въпросната 1940 г. е отчетена дълбочина от –27,8 м, а през 1977 г. е достигнало минималната си стойност от –29,02 м. Днес официално нивото му се води, че е −28 м.
Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас
Текстове към снимките: Снимка 1: Касиус Клей, който по-късно се прекръства на Мохамед Али печели олимпийската си титла в бокса именно на олимпиадата в Рим през 1960 г.
Снимка 2: На същите игри, със златото си в маратона етиопецът Абебе Бикила става първият африканец олимпийски шампион
Снимка 3: Миг от схватката в класическата борба на нашия олимпийски шампион от Рим Димитър Добрев