Грейпфрутът – полезен или вреден


Грейпфрутът – полезен или вреден
Не изхвърляйте напълно грейпфрутът от трапезата си, но и не прекалявайте с консумацията му
23 Юни 2010, Сряда


Уникалността на грейпфрута се крие в това, че никой със сигурност не знае що за плод е това. Предполага се, че се е появил в резултат на естествена хибридизация между портокал и помело, но и това не е сигурно. По същия начин нито едно от изтъкваните му лечебни свойства, включително и ефективността на прословутата грейпфрутена диета, досега не е получило еднозначно потвърждение. Съществуват хипотези, че той понижава нивото на холестерола, има противобактериален и противогъбичен ефект, изгаря мазнините, подобрява обмяната на захарите и т.н. Въпреки тези широко рекламирани негови свойства, учените твърдят, че с този любим фрукт нещата не са толкова



Автор: Димитър Спасов

прости.

Зачестиха тревожните съобщения, че грейпфрутът предизвиква рак на гърдите и изяждането дори на четвъртинка от него дневно е достатъчно да станем пациенти на онколозите. Колкото и да са пресилени тези твърдения, американски изследвания на специалисти от университетите в Южна Калифорния и Хавай върху здравето на повече от 50 хиляди жени все пак потвърдиха, че рискът за възникване на рак на млечната жлеза при похапващите от сочния плод е 33 % по-висок, отколкото при жените, които изобщо не го вкусват. Тук трябва да се направи уточнението, че изводът се отнася само за жени в постменопауза.

Но пък твърдо е доказано, че този цитрус е напълно несъвместим с редица медикаменти. Например дамите, които приемат противозачатъчни таблетки и в същото време пият грейпфрутов сок, в някой слънчев ден може да открият, че... очакват наследник, а тези, пиещи антидепресанти – че са доста депресирани. За възможният негативен ефект от съчетаването на грейпфрута с някои лекарствени препарати за първи път е писано през 1997 г., но по-подробно изследване е правено през 2004 г., когато е описан смъртен случай, предизвикан от съчетаването на сок от този плод с хиполипидемични лекарства за понижаване на холестерола.

През 2006 г. група учени от университета в Северна Каролина успяват да идентифицират „вредителя”. Оказало се, че това е веществото фуранокумарин, което забавя работата на цитохромите (вид сложни белтъчини, участващи в процеса на клетъчното дишане). Така докато черният дроб е зает с разграждането на съставките на грейпфрута, лекарствата циркулират в организма и концентрацията им в кръвта нараства, достигайки опасни нива. Открито е например, че при взаимодействието на еидн хипотензивен (понижаващ кръвното налягане) препарат с грейпфрутен сок, концентрацията на медикамента в кръвта нараства до 230 %! Ситуацията е толкова сериозна, че Службата по продукти и лекарства на САЩ задължава всички нови лекарства да се изследват за съвместимост с грейпфрута и сока от него.

Добре е да се избягва и широко препоръчваната диета с този плод, не за друго, а защото прекалено много се повишава киселинността в хранопровода, стомаха и около зъбите и венците. Иначе приеман в умерени количества, грейпфрутът помага на храносмилането, активизира работата на черния дроб и така опосредствено подобрява обмяната на мазнините. Диетолозите съветват да ограничим консумацията му до един плод седмично или да добавяме по малко от него в плодовите салати, които особено в летния сезон са неизменен хит.




В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки