В последните години в големите хипермаркети и пазарища на страната все по-често се предлага пресен джинджифил. Тази подправка се използва по света от много стари времена, макар че за нас, българите, все още е малко позната. Популярността на този корен нараства право пропорционално на разпространението на азиатската култура с масовото разкриване на китайски ресторанти по цялото земно кълбо. Но освен като прекрасен овкусител за всякакви ястия, джинджифилът често се използва и като лекарствено средство.
Съществуват свидетелства, че джинджифилът помага при лечението на астма, болезнена менструация, мигрена и различни инфекции.
Различни лечители му приписват и способността да увеличава жизнените сили и да гарантира дълголетие.
Корените на джинджифила и неговото етерично масло често се използват при лечение на стомашните болести. Той е едно от най-добрите средства срещу болки в корема, стомашни разстройства, спазми, метеоризъм и други проблеми на стомашно-чревния тракт. Добавен в различни кулинарни блюда, той помага за доброто храносмилане. Страдащите от дизинтерия е много полезно да пият чай от подправката. Но бъдете по-внимателни с него, ако искате да свалите някой друг килограм, тъй като той засилва апетита.
Китайците считат, че джинджифилът стимулира и укрепва сърцето. Предварителните изследвания са показали, че може да бъде много полезен за намаляване нивото на лошия холестерин и като профилактично средство за съсирването на кръвта. По тези причини, намалявайки риска от запушване на кръвоносните съдове, той предотвратява и опасността от пристъпи на стенокардия.
Джинджифилът е много добро отхрачващо средство и затова често се прилага при лечението на различни заболявания на дихателната система като простуди, кашлица, бронхит и задух. Той много ефективно способства за отделянето на слуз от гърлото и белите дробове и затова в Индия често приготвят чай от него.
Екстрактът от екзотичното растение се използва в традиционната медицина и като ефикасно противовъзпалително средство. Изследванията са доказали, че тези негови свойства се дължат на намиращото се в корените му вещество зингибeйн. Този природен аналгетик облекчава мускулните болки, болезнените страдания при артрит и ревматизъм, главоболието, мигрената и пр. Съществуват сведения, че редовното му използване снижава нивото на простагландините, които се явяват причина за възникването на болка. Джиндижфиловото масло има разхлабващ ефект и затова се използва за лечебния масаж при различни спазми.
Джинджифилът се оказва и много добро антисептично средство, благодарение на което се прилага за предпазване от хранителни натравяния. Също така той облекчава симптомите на световъртеж и гадене. По тази причина се препоръчва на жените по време на бременноста.
Няма как в цялата тази фармокологична палитра, да не минем и без свойството му да нормализира кръвното налягане, което се проявява благодарение на способността му да стимулира кръвообращението, което отпуска мускулите и околните им кръвоносни съдове. Покрай това, той подобрява устойчивостта на стрес. Джинджифиловото етерично масло притежава тонизиращ ефект, който облекчава стреса, умората и спомага за преодоляване на безпокойството и тревожността.
Корените от това растение отдавна са признати като ефикасно средство при лечението на рак на яйчниците. Изследвания, проведени в Центъра по изследването на рака в САЩ, показват, че под въздействието на джинджифиловия прах раковите клетки в тези репродуктивни женски органи загиват.
И едно негово приложение в козметиката – сокът от джинджифил помага да се избавих от пърхота.
На фона на всичките тези полезни качества на екзотичното растение, противопоказанията за неговото използване се броят на пръсти. Така например той не се препоръчва да бъде приеман в големи количества от хора, които страдат от камъни в жлъчката, а също и в случаите, когато предстои оперативна интервенция, тъй като може да засили кръвотечението.
Като цяло може да се каже, че джинджифилът е едно от кулинарните вълшебства, които хем придават неповторим и изтънчен аромат и вкус на всякакви ястия, хем се явяват и изключително полезни за нашето здраве.