Тематичното многообразие в монетосеченето на Анхиало (Поморие) – от богове, храмове, кораби, земеделие, крепостни стени… до актуална политика и спорт – е коментирано много пъти. Трудно може да се посочи друг град в нашите земи, който да му съперничи достойно в това отношение. Монетите на Анхиало дават изключително ценни сведения за живота на античния град. Те са негов огледален образ.
Поморийското монетосечене засяга областите земеделие, корабоплаване, риболов, отбрана, императорски визити и т.н. Разбира се има и неангажирана тематика, повтаряща се при всички градове, но обикновено тя е абстрактна и е свързана най-често с вярванията – божества, митология и т.н.
Като се има предвид търпимостта на Рим към чуждите божества, силно е присъствието не само на гръкоримските богове, но и на източни, египетски, тракийски и др.
В този ред на мисли немислимо е морската тематика да не присъства подобаващо в монетосеченето на Анхиало – главно морско пристанище на Западното черноморие. В нея се включва всичко свързано с морето – корабоплаване, морски животни, морски божества, митология.
На една монета от времето на Гордиан ІІІ (238- 244 г. сл. Хр.) се вижда делфин в ход надясно, пронизан в гръбначната част с тризъбец. Това се явява материално доказателство, че делфинът в онези времена е бил ловен обект. Съществува и реверс на монета на същия император с делфин в ход надясно между две риби пронизан с тризъбец в опашната част. Все пак, трябва да се отчете, че тризъбецът е атрибут и на бога на моретата и земетресенията Посейдон (Нептун), така че в случая би могло да се търси освен човешка, и божествена проява, но така или иначе делфинът е обект на лов.
Реверсът с делфин между две риби се появява и при другите императори, например Комод (180-190 г.сл.Хр.) и дори императорски съпруги, при които делфинът не е прострелян.
Интересна е и една друга монета на Максимин Тракиец, при която богът на любовта Ерос (Купидон) е яхнал делфин. В случая се набляга на две впечатляващи качества на делфина – бързината на движението и дружелюбността му. Скоростта му на придвижване се сравнява с тази на птиците, след като крилатия бог на любовта Ерос го е избрал като лично транспортно средство по море. А дружелюбният му и любвеобвилен характер идеално пасва на любовните трепети, които обземат улучения от стрелите на Ерос. Ясно е едно, че древните обитатели на нашите земи отлично са познавали делфина, особено поведението му, а също така, че той е бил обект и на особено внимание.
Това обаче не му е гарантирало защита от ловците – били те хора или богове. Прагматизмът е взимал връх в действията на древния човек – в случая римския гражданин. А добре се знае, че освен че е бил дисциплиниран и организиран, той е бил и прагматик. Изобилието от риба тогава в наричания днес Бургаски залив е поддържало равновесието и в никакъв случай над делфина не е висяла заплахата от изчезване, която днес е съвсем реална. Нито пък е бил труден за забелязване, каквото е положението в настоящия момент.