Преди
50 години
Как се е развивала търговията у нас преди половин век, научаваме от две дописки, публикувани във в. „Труд” в края на юли 1960 г. От писмо до редакцията разбираме, че:
„Не всичко още в търговската мрежа в Стара Загора е в ред. От две години вече се разнася по домовете млякото – киселото и прясното. Това е добре, но работата е възложена на каруцари, които сутрин взимат млякото от млекоцентралите; връщат се по домовете си, а едва след това го разнасят. Гюмовете са стари, а каруците – мръсни”.
Като контрапункт на този примитивизъм в доставките на млечни продукти пък изскача информацията за търговията с нехранителни стоки:
„В неделя вечер в центъра на Габрово блеснаха неоновите реклами на новия образцов спортен магазин. В него ще се продават всички видове леки коли, мотоциклети и велосипеди, както и резервни части за тях, а така също и ловно-рибарски принадлежности и туристически пособия”.
Преди
70 години
По същото време през 1940 г. обаче в. „Вечерна бургаска поща” акцентира повече върху дългоочакваното връщане на земите ни в южния край на Добруджа. Водещият материал на първа страница в броя от 27 юли съобщава с големи букви:
„Румънското правителство е потвърдило решението си да отстъпи част от Трансилвания на Унгария, а на България Южна Добруджа”.
Покрай това във вестника е обърнато внимание и на един друг край от нашата родина:
„Вчера се завърна комисията, назначена от министъра на земеделието за проучване условията за повдигане поминъка на населението на Странджа”.
За съжаление това повдигане така и не е успяло да докара района доникъде. Опити за въздигането му бяха направени и по времето на соца с идеята там да се пръкне Република на младостта, която да го съживи, но и тази инициатива претърпя фиаско. И днес все още населението на Странджанския край продължава изнемогва с осигуряването на прехраната си, като с всяка изминала година положението му става все по-безнадеждно.
В разгара на летния сезон естествено не минава и без да се засегнат плажните неволи. В случая вестникът информира за една неприятна кражба:
„Завчера към 12 ч. от кабините на морските бани неизвестен крадец е откраднал дрехите на Атанас Андреев Камиларов и часовник на стойност 950 лв”.
И в онова далечно време са се полагали усилия за подобряване на пътната инфраструктура. От информация с дата 28 юли 1940 г. разбираме, че:
„Съборен е моста между Бургас и Скеф. Моста се ремонтира напълно. Селските коли ще минават през Пода”.
Преди
90 години
Във вестника на македонската емигрантска организация „Автономна Македония” е публикувана статия, в която се разкрива безправния режим, в който се намира българското население в онези части на Македония, които са останали под властта на Сърбия и Гърция:
„На особено ожесточено преследване са подложени българската народност и българския език в цяла Македония, защото българското население представлява внушително мнозинство и бидейки творец на освободителното македонско движение, то се явява най-напредничавият, най-свободолюбивият и най-способният за истинско, самобитно македонско държавно творчество национален елемент”.