Хроники: Мляко в стари гюмове и крадец на плажа


Хроники: Мляко в стари гюмове и крадец на плажа
Млекар с магаре и гюмове за разнасяне на мляко през 30-те години на миналия век
28 Юли 2010, Сряда


Преди

50 години

Как се е развивала търговията у нас преди половин век, научаваме от две дописки, публикувани във в. „Труд” в края на юли 1960 г. От писмо до редакцията разбираме, че:

„Не всичко още в търговската мрежа в Стара Загора е в ред. От две години вече се разнася по домовете млякото – киселото и прясното. Това е добре, но работата е възложена на каруцари, които сутрин взимат млякото от млекоцентралите; връщат се по домовете си, а едва след това го разнасят. Гюмовете са стари, а каруците – мръсни”.



Автор: Прегледът на стария печат е изготвен с любезното съдействие на Регионална библиотека „П. Яворов” – Бургас

Като контрапункт на този примитивизъм в доставките на млечни продукти пък изскача информацията за търговията с нехранителни стоки:

„В неделя вечер в центъра на Габрово блеснаха неоновите реклами на новия образцов спортен магазин. В него ще се продават всички видове леки коли, мотоциклети и велосипеди, както и резервни части за тях, а така също и ловно-рибарски принадлежности и туристически пособия”.

Преди

70 години

По същото време през 1940 г. обаче в. „Вечерна бургаска поща” акцентира повече върху дългоочакваното връщане на земите ни в южния край на Добруджа. Водещият материал на първа страница в броя от 27 юли съобщава с големи букви:

„Румънското правителство е потвърдило решението си да отстъпи част от Трансилвания на Унгария, а на България Южна Добруджа”.

Покрай това във вестника е обърнато внимание и на един друг край от нашата родина:

„Вчера се завърна комисията, назначена от министъра на земеделието за проучване условията за повдигане поминъка на населението на Странджа”.

За съжаление това повдигане така и не е успяло да докара района доникъде. Опити за въздигането му бяха направени и по времето на соца с идеята там да се пръкне Република на младостта, която да го съживи, но и тази инициатива претърпя фиаско. И днес все още населението на Странджанския край продължава изнемогва с осигуряването на прехраната си, като с всяка изминала година положението му става все по-безнадеждно.

В разгара на летния сезон естествено не минава и без да се засегнат плажните неволи. В случая вестникът информира за една неприятна кражба:

„Завчера към 12 ч. от кабините на морските бани неизвестен крадец е откраднал дрехите на Атанас Андреев Камиларов и часовник на стойност 950 лв”.

И в онова далечно време са се полагали усилия за подобряване на пътната инфраструктура. От информация с дата 28 юли 1940 г. разбираме, че:

„Съборен е моста между Бургас и Скеф. Моста се ремонтира напълно. Селските коли ще минават през Пода”.

Преди

90 години

Във вестника на македонската емигрантска организация „Автономна Македония” е публикувана статия, в която се разкрива безправния режим, в който се намира българското население в онези части на Македония, които са останали под властта на Сърбия и Гърция:

„На особено ожесточено преследване са подложени българската народност и българския език в цяла Македония, защото българското население представлява внушително мнозинство и бидейки творец на освободителното македонско движение, то се явява най-напредничавият, най-свободолюбивият и най-способният за истинско, самобитно македонско държавно творчество национален елемент”.



Стар магазин за автомобили, резервни части, автомобилни и велосипедни гуми в София

В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки