"Дянков, щом аз започнах да разбирам от финанси, нещата са много зле". Такива СМС-и изпраща премиерът Бойко Борисов на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, разказаха депутати от ГЕРБ в кулоарите на НС. Те поясниха, че премиерът е притеснен, че параметрите в бюджета отново няма да бъдат изпълнени, въпреки актуализацията, която беше направена.
Някои депутати от управляващата партия,
които членуват в бюджетната комисия към парламента смятат, че не е изключено да има още една актуализация до края на годината. За подобен вариант предупреждаваха от опозицията и от Синята коалиция.
Самите хора на Бойко Борисов, макар и не в пълен състав, също се въздържаха или въобще не гласуваха някои от текстовете на актуализирания бюджет. В техните среди се чуват откровени признания, че приходите отново могат да се окажат недостатъчни и не е изключено
все пак да има повишаване на ДДС,
въпреки клетвите на Борисов, че това няма да се случи.
Кулоарните шушукания за проблемите в хазната бяха потвърдени официално и от месечния бюлетин за изпълнение на бюджета. Според него през тази година е твърде възможно да не бъдат събрани дори снижените с 2 млрд. лв. приходи след актуализацията.
Към края на юни няма подобрение на събираемостта, отчита бюлетина. Сметките показват, че в края на годината изоставането в приходите може да стигне до 500 млн. лв. при по-лошо развитие на икономиката.
Най-сериозно неизпълнение ще има при акцизите, където са заложени 3,9 млрд. лв. приходи. Данъчните също се оплакаха, че планът им е надписан с около 100 млн. лв. Дянков пък вече публично разкритикува работата им, упреквайки ги, че не работят достатъчно добре по отношение на събираемостта на данъка.
В същото време счетоводители, одитори и предприемачи неофициално си признават, че от октомври насам голяма част от бизнеса отново се е върнала в сивия сектор заради кризата и хаотичната политика на правителството. Според тях увеличението на износа, с което се хвали Дянков, се дължи до голяма степен на фиктивни експортни сделки с цел източване на ДДС.
Бюджетният дефицит продължава да расте и към края на юни е 1.5 млрд. лв. Очаква се нивото му да стигне рекордните 3.2 млрд. лв. към края на годината. За един месец фискалният резерв е паднал от 6.6 млрд. лв. на 6 млрд. лв., а към края на декември не трябва да е под 4.5 млрд. лв.