Чувствата, които изпитва човек най-общо се делят на положителни и отрицателни. И докато тези, които носят положителен заряд – такива като радост, обич, отзивчивост и пр., влияят благотворно върху организма ни, отрицателно заредените гняв, омраза и тъга може да ни съсипят здравето. Освен тези негативни емоции, австралийският учен Волфганг Грубер отделя още 5 вредни за здравето чувства. За целта в продължение на 5 години той е изследвал общо две хиляди доброволци. Да видим кои са те:
Завистта. Установено е, че при завистниците рискът от възникване на инфаркт е 2 пъти и половина по-голям от този при хората, които обикновено се радват на чуждите успехи. Австралиецът нарича завистта „отрова за човешкото сърце”.
. Установено е, че при завистниците рискът от възникване на инфаркт е 2 пъти и половина по-голям от този при хората, които обикновено се радват на чуждите успехи. Австралиецът нарича завистта „отрова за човешкото сърце”.Ревността. Изследването показва, че ревността води до нарушаване на хормоналния статус на организма и най-вече снижава изработването на половите хормони, в частност на тестостерона, което причинява развитие на импотентност при мъжете. Това чувство е присъщо по принцип на тиранични и дребнави хора.
. Изследването показва, че ревността води до нарушаване на хормоналния статус на организма и най-вече снижава изработването на половите хормони, в частност на тестостерона, което причинява развитие на импотентност при мъжете. Това чувство е присъщо по принцип на тиранични и дребнави хора.Чувството за вина. Тези, които се самобичуват и често се самообвиняват за щяло и нещяло, по-често боледуват от простудни заболявания и са по-предразположени към инфекции. Изпитването на чувство за вина повишава и вероятността от развитието на онкологични процеси в организма-. Да не забравяме, че 80 % от здравето ни зависи от нашето психологическо състояние.
Тези, които се самобичуват и често се самообвиняват за щяло и нещяло, по-често боледуват от простудни заболявания и са по-предразположени към инфекции. Изпитването на чувство за вина повишава и вероятността от развитието на онкологични процеси в организма-. Да не забравяме, че 80 % от здравето ни зависи от нашето психологическо състояние.Самосъжалението. То води до възникване на проблеми с черния дроб, до повишено изработване на хормона на слабостта – ацетилхолин, до намаляването на съдържанието на захар в кръвта и до зачестяване на проблемите с приема на храната.
. То води до възникване на проблеми с черния дроб, до повишено изработване на хормона на слабостта – ацетилхолин, до намаляването на съдържанието на захар в кръвта и до зачестяване на проблемите с приема на храната.Алчността. Алчните хора често страдат от храносмилателни проблеми, булимия или анорексия. Понякога алчността се съпровожда и от неуместното разточителство, което довежда до аналогични здравословни неудачи.
. Алчните хора често страдат от храносмилателни проблеми, булимия или анорексия. Понякога алчността се съпровожда и от неуместното разточителство, което довежда до аналогични здравословни неудачи.От казаното дотук става ясно, че не е толкова маловажно какво таим в сърцето си. Не случайно и християнството посочва като грях повечето от изброените чувства. В крайна сметка човек е не само това, което диша и яде, но и това, което преживява.