Жестоките горещини, които се настаниха напоследък по нашите ширини, сякаш нямат намерение да свършват. Човек вече се чуди къде да намери прохлада и спасение от жупела, който се изсипва от безоблачното августовско небе. Вече и къпането в морето не помага – морската вода като че ли всеки момент ще заври. В градския фонтан май е разрешено само
на гълъбите да се плацикат и рискуваме плюс топлинния удар да си натресем и солена глоба за нарушаване на обществения ред. Дори край реките в гората вече не е прохладно. Но пък магазините удрят рекордни продажби на вентилатори и климатици. Пък, че ни предстои да получим токов удар като си видим сметките за изхарченото електричество, все още никой не мисли за този миг.
Какво друго можем да направим, за да се спасим от горещината?! Може би най-добрият изход е да заминем за северните страни, ако може дори на някой от полюсите, но уви – не всеки има възможности за това. Затова ще се спрем на това какво ни съветват специалистите, за да облекчим страданията си, които ни причинява жегата, без да напускаме родните ширини.
На първо място е добре да се съкрати до минимум времето, което прекарваме под преките слънчеви лъчи. На всяка цена трябва да наденем на главата си шапка или да си вържем артистично някаква кърпа или тюрбан, преди да си покажем носа на улицата. Възможно е това да не е най-модният аксесоар от облеклото ни, но когато става дума за собственото ни здраве и безопасност, няма какво толкова да придиряме.
Дори и на плажа трябва доста да внимаваме. За да избегнем спазмите на кръвоносните съдове и мускулите при рязката температурна разлика, която ни връхлита при влизането в морето, добре е предварително да се поохладим малко на сянка.
Душът, който закопнели за прохлада си взимаме при прибирането ни вкъщи или сутринта след мъчителна потна нощ, трябва да бъде топъл, а не студен, за да не затрудним потоотделянето и отделянето на топлина следствие спазми на кръвоносните съдове.
Може би е излишно да споменаваме, но в жегите трябва да се пият много течности, за предпочитане – подсолени или подкиселени. Най-добре утолява жаждата минералната вода, докато плодовият сок се справя малко по-лошо от нея с тази задача. Един от най-евтините и добри начини да преодолеем жаждата е пиенето на вода с лимон. В един литър вода добавете щипка лимонена киселина (лимонтозу) и няколко резенчета лимон. Дръжте я в хладилника и я употребявайте охладена, но все пак по-внимателно, без да прекалявате с кубчетата лед, особено ако идвате от топлата улица, за да не се простудите. На пръв поглед няма нищо особено в тази рецепта, но на практика тя е отличен аналог на компотите, които трябва да се варят и да ви изгубят драгоценно време, като в същото време се изтребват съдържащите се в плодовете витамини.
А ето и един хитър начин, по който водолазите се спасяват от топлинен удар. През областта на шията за няколко минути преминава всичката кръв. За да я охладите, задръжте за десетина минути върху тила си бутилка, напълнена с изстудена вода. Минавайки пред врата, кръвта ще се охлади и ще постъпи с нормална температура в организма ви.
И да не забравяме, че колкото и да е горещо, в един момент лятото ще си отиде, и в студените зимни дни ще има дълго да търсим неговата топлина.