Продължителната августовска жега и небивалата лятна влага побъркаха България, а държавата за пореден път се оказа неподготвена за възникналата извънредна ситуация. Стигна се до абсурдната идея за въвеждане на режим на тока по Южното Черноморие, при това в разгара на туристическия сезон.
Всичко започна с мегааварията, причинена от прекъсване на два далекопровода високо напрежение (110 киловолта) във Варненско и Бургаско.
Тогава, в продължение на два дни - 22 и 23 юли, всички курорти между Поморие и Бяла (Ахелой, Равда, Несебър, Слънчев бряг, Свети Влас, Обзор, както и другите по-малки селища около тях) останаха без ток.
След това ни погнаха адските жеги, климатиците заработиха на пълни обороти, а консумацията на ел. енергия премина границата, след която системите на Националната електрическа компания (НЕК) и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) има опасност да излязат извън строя и да оставят за няколко дни без ток цялото морско крайбрежие.
От ЕСО заповядаха на частния монополист ЕВН, поддържащ мрежата за средно и ниско напрежение, да изключва периодично токоподаването, по своя преценка къде, за да не се стигне до апокалиптичната ситуация. От ЕВН пък прецениха, че Слънчев бряг е с най-висок приоритет и там режим няма да има. За сметка на това пострадаха околните курорти и по-малки селища, на които периодично им се дърпаше шалтера.
В същото време ЕВН обвиниха хотелиерите, че са лъгали когато са декларирали колко ток ще се консумира в техните обекти, с простичката цел да спестят някой и друг лев при плащането на еднократната такса мощност (пак на ЕВН). Частният монополист пък от своя страна подавал неточни данни към НЕК за потенциалното електропотребление и оттам се получила абсурдната ситуация държавата да произвежда предостатъчно ток, но да няма читава мрежа, по която той да достигне до крайния потребител.
Пред ДЕСАНТ председателят на борда на директорите на държавното дружество „Слънчев бряг“ АД Златко Димитров, който е и заместник областен управител на Бургас, заяви, че вина трябва да се търси в ЕВН, която не инвестирала достатъчно за поддръжка на мрежата си.
Че частният монополист не поддържа адекватно системите си е ясно. Това го знаят всички в Югоизточна България, които са подложени от няколко години на регулярни токови удари, изпратили на бунището не един и два домашни и промишлени хладилници, уреди и компютри.
В случая обаче се питаме къде е държавата. Презастрояването, в олицетворение на което се е превърнала бетонната джунгла Слънчев бряг, е извършено с благословията на държавните и общинските органи.
Защо законодателят и правителството не са предвидили механизми за съгласуване между ЕРП-тата и НЕК за това колко и какви консуматори се включват допълнително към националната мрежа?
Защо не е създаден ред, по който да се търси сметка на хотелиерите, които лъжат за капацитета на ползваните от тях мощности?
Защо държавните НЕК и ЕСО планират от 2003 г., но все отлагат изграждането на допълнителен електропровод за високо напрежение в района на Южното Черноморие? Та нали уж туризмът е приоритет на държавата – той се е превърнал в основен стълб на икономиката ни и благодарение на него всяка година в България се вливат няколко милиарда евро.
В „Златни пясъци“ АД приватизация на ЕРП-тата не е извършена, благодарение на което там проблеми от подобен род няма. Защо „Слънчев бряг“ АД е продала електрическата си мрежа на ЕВН? Във всеки учебник по икономика пише, че в условия на пазарна икономика единственото по-лошо от държавния монопол е частният монопол.
Защо ЕВН реши да спира тока на малките курорти и селища, които не са лъгали, когато са строили, а не остави без електричество (части от) Слънчев бряг, където презастрояването и липсата на контрол от страна на държавата очевидно са най-мащабни?
Защо държавният представител - зам. областният управител на Бургас Златко Димитров, е шеф на борда на пак държавното „Слънчев бряг“ АД? В качеството си на помощник губернатор винаги ще остава съмнение, че той лобира за мастодонта Слънчев бряг в ущърб на околните туристически дестинации. В това може да се търсят и причините за несправедливото толериране от страна на ЕВН на големия курорт за сметка на по-малките му братя – Поморие, Равда, Свети Влас, Ахелой и т. н. Още повече, че само преди два месеца областният управител Константин Гребенаров преряза лентата на нова мобилна генераторна станция на частното дружество.
Да не говорим за енергийния министър Трайчо Трайков, който влезе във властта директно от ЕВН... Иди после говори разни „шменти-капели“, че ГЕРБ не били лобисти и че премиерът Бойко Борисов останал без приятели. Айде де!
Самият Борисов някак си много загадъчно се е смълчал по отношение на безобразията с тока по Черноморието. Обикновено в такива ситуации той удря с юмрук по масата и разпорежда да разпердушинят виновниците с проверки от ДАНС, полиция, прокуратура и т. н. И дори може да обещае, че лично той ще пусне тока. В случая обаче човекът „останал без приятели“ реши да изпрати в Бургаско мънкащия Дянков, на който не му стига, че не може да сколаса да си оправи бюджета, ами сега му повериха да се оправя и с „диско-тока“ по крайбрежието. Че за какво ни е тогава мегаминистерството на туризма и на енергетиката, ръководено от министъра Трайчо и тримата му заместници?
В крайна сметка не е ясно що за държава сме и защо продължава да се поощрява курорта на мафията - Слънчев бряг, превърнал се в свободна зона за алкохола, наркотиците и проституцията, където никой не плаща данъци. И защо спират тока на околните селища, които посещават нормалните туристи, а не именно на Слънчев бряг, където подобно събитие би развеселило още повече замаените му посетители.
От ЕВН злоупотребили с монопол
По сигнал на гражданин, Комисията за защита на конкуренцията установява през 2009 г., че монтиран от компанията електромер с механизъм за автоматична защита, в рамките на един месец многократно прекъсва електрозахранването за по един час, щом уредът регистрира натоварване над допустимия праг. С аргумента, че ще се намали живота на електромера, от ЕВН отказват да коригират, включително и дистанционно, продължителността на прекъсването.
След като от Комисията глобиха дружеството със 150 000 лв. по този повод, електроразпределителната компания обжалва пред Върховния административен съд. Петчленен състав на ВАС обаче потвърди в края на юли санкцията за злоупотреба с монопол и отбеляза, че ЕВН е нарушила задължението си по чл. 69 от Закона за енергетиката за предоставяне на качествена услуга.
От Комисията обявиха, че въз основа на влязлото вече в сила тяхно решение, „всички физически и юридически лица, на които са причинени вреди, дори когато нарушението не е било насочено директно срещу тях, имат право да подадат искове за обезщетение по реда на Гражданския процесуален кодекс“.