Скъпоценна дата в българския календар


Скъпоценна дата в българския календар
Захари Стоянов – портрет от Георги Данчов-Зографина
09 Септември 2010, Четвъртък


За изминалите 125 години толкова много е изписано за Съединението на Княжество България и Източна Румелия, че едва ли можем да прибавим нещо ново към всичката натрупана летопис по този повод. Фактите са известни, хронологията на събитията покрай това дело е подробно документирана в историческите книги. Оценката на този свещен акт е еднозначна – обединяването на насилствено разпокъсаните от Берлинския конгрес части на България



Автор: Диана Славчева

е скъпоценна придобивка в съкровищницата ни от бележити дати, извоювана самостоятелно с усилията на българския народ без ничия външна подкрепа или протекция.

Нещо повече – срещу нея срещаме масирания протест на Великите сили, които посрещат изключително високомерно исканията ни за обединение. Нашите представители – Иван Ст. Гешов и Христо Христов, които пледират пред Европа за каузата на обединението ни, се връщат с празни ръце. Тогавашният министър председател на Англия Уйлям Гладстон отказва изобщо да ги приеме, от Париж са отпратени с изискана френска любезност, а във Виена на тях се гледа със снизходително съжаление. До Русия така и не стигат, усещайки, че всички европейски държави непоколебимо са застанали зад Берлинския договор.

„Не е ли това просто инат, хищничество, подигравка с правата на народите! Не показва ли това, че просветената и християнската Европа се ръководи още от завоевателний варваризъм на различните Атиловци и Чингис-хановци? От какво тя се боеше, та отдели злощастна Тракия от нейните братия, тая Тракия, която е родила нашата гордост, която е дала хора херои за общочовешката свобода, поети и литератори, която потърси своята свобода с черешови топове!” – пита обвинително вдъхновителя на Съединението Захари Стоянов в статията си „Трябва ли да съществува Румелия?”, публикувана в издавания от него вестник “Борба” на 20 август 1885 година.

В последствие акцията на обединението ни получава подкрепата на Англия, но зад това естествено се крият съответните интереси и нечитави подбуди, а именно в нея британските дипломати съзират изгодната за тях възможност да подронят силното руско влияние у нас. Макар че то и без това доста се пропуква, след като българите се сблъскват с руското неодобрение на това събитие. Тази реакция на Русия се дължи на убеждението на новия руски император Александър III, че българският княз Александър I е проводник на западното влияние в България и позицията на братушките е: “Съединение – да, но без Батенберг”.

Като стана въпрос за Захари Стоянов, не може да не изтъкнем, че бележитият ни възрожденец и революционер пръв прави анализ на геополитическите залози и противоречивите интереси на великите сили и балканските народи. Както отбелязва чл. кор. проф. Тодор Христов: „В аналите на нашето национално-освободително и обединително движение преди и в първите години след Освобождението няма документи с толкова дълбок и цялостен политически, геополитически и политикогеографски анализ, като създадените от Захари Стоянов за съединението на Княжество България и Източна Румелия. Без да подценява освобождението на Македония и Тракия, той вижда в съединението реално постижимото предмостие за по-късното освобождаване на останалите български земи. С този акт всъщност се решава една геополитическа задача – от две административноправни териториални единици с различен статут, но и двете с предимно българско население, да се създаде политикогеографски една държава”.

Проф. Христов изтъква, че познавайки отлично състоянието на Османската империя след разгрома и в Освободителната война, Захари Стоянов е бил наясно, че тя няма сили да се противопостави на спонтанното масово общонародно движение за съединение на Областта с Княжеството. Затова не е очаквал каквато и да било турска намеса. Той проявява и изключително тънък политически усет по отношение поведението на великите сили. С изключително тънко политическо прозрение авторът на „Записки по българските въстания” долавя възможностите за компромиси в появилите се руско-британски противоречия по отношение на евентуалното ни съединение. Той оценя Русия и Англия като най-влиятелните и най-отговорните за новата политикогеографска обстановка в българските земи и на Балканите велики сили. За него е ясно, че и Русия, и Великобритания, въпреки противоречивите си позиции, са геополитически и морално заинтересувани да допуснат съединението. А това е залог за същото поведение и на останалите велики сили.

На онези, които твърдят, че на съединението „не му е още времето”(тази опортюнистична формула се проповядва в официоза „Южна България” и е подета от вестниците „Марица”, „Народний глас” и „Съединение”, б. а.), идеологът на пловдивския Български таен централен революционен комитет (БТЦРК) отговаря: „Когато се развеят нашите знамена и извикаме „Долу пашалъка” и посегнем да извършим едно свято дело, с цел благородна, в интереса на прогреса и цивилизацията – то просветена Европа, която държи съдбините ни, ще да подпише нашия свещен акт”.

За да подготви идеологически обединението, Захари Стоянов започва да издава в Пловдив първия си самостоятелен вестник – „Борба”, който става орган на БТЦРК. Той излиза веднъж седмично в периода от 28 май до 4 септември 1885 година и след обнародването на 15 броя и след като Съединението става факт, отчитайки задачата си за изпълнена, неговото отпечатване приключва. Симеон Радев в "Строители на съвременна България" в раздела "Заговорът на Съединението" дава следната оценка за това издание: "Агитацията на "Борба" – не толкова със своите сериозни политически аргументи, колкото с неотразимата своя ирония и със силния акцент на вдъхновението си – създаде в провинцията една много възбудена атмосфера. По улиците се издигаха всеки ден викове: „Долу Румелия"!.. Няма пример, щото един вестник да е имал в България такъв бърз и триумфален успех като “Борба”.

След обявяването на Съединението Захари Стоянов, заедно с Димитър Ризов, издава в. „Самозащита” с идеята „да го обясни като дело не на Великите сили, а на народа”, но неговият единствен брой е конфискуван заради крайно антируската му позиция. Като отглас на забележителното събитие са и политическите и публицистичните му брошури “Заробването на Гаврил паша” (1885) и написаната по-късно “Чардафон Великий” (1887).

Така освен с революционната си дейност покрай избухването на Априлското въстание, Захари Стоянов остава в историята и като главният идеолог и организатор на Съединението на Източна Румелия с Княжество България, както и като инициатор за създаването и председател на Българския таен централен революционен комитет, под чието ръководство то се осъществява.



Телеграма от Временното правителство в Пловдив до княз Александър І за провъзгласяване на Съединението. Пловдив, 6 септември 1885 г. Въстаници под командването на Чардафон край пловдивското село Голямо Конаре Членовете на БТЦРК Коста Паница, Иван Стоянович, Захари Стоянов,  Иван Андонов и Димитър Ризов Картина, изобразяваща радостта от обединението на двете Българии Картичка по повод Съединението Картичка по повод Съединението

В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки