Американски учени алармират, че в последните няколко години са зачистили случаите на увреждане на слуха на съвременните младежи. Медиците твърдят, че за това е виновна не лошата екология на околната среда, а разпространението на музикалните CD и mp3 плеъри, които възпроизвеждат музиката през наушници.
Според резултатите от изследване, публикувано в авторитетното списание на Американската медицинска асоциация, докато през 1994 г. влошаване на слуха е диагностицирано само у всеки двадесети млад човек на възраст от 12 до 19 гозини,
то през 2006 г. такива проблеми се наблюдават вече у всеки пети тийнейджър. За десет години общият брой на оплакващите се от глухота млади американци се е увеличил с 6,5 милиона души.
Сравнявайки актуалните статистически данни от средата на 90-те години на миналото столетие, се забелязва, че броят на случаите на незначително влошаване на слуха са се увеличили с 30 %, а по-сериозни проблеми със способността да се различават звуците след младежите се регистрират 77 % по-често.
Независимо, че засега учените зад океана не могат да открият пряка зависимост между зачестилите случаи на загуба на слух и развитието на IT индустрията, връзка между тези две тенденции несъмнено съществува. На практика, допреди пускането на първия портативен mp3 плеър (това става през 1998 г., б. а.), проблеми със слуха на подрастващите не е имало.
«Сигурен съм, че това е свързано с развитието на културната парадигма, заради която хората вече имат друго отношение към електрониката – заявява Томи Робинсън от Американска асоциация ASHA, която се занимава с пробелмите на човешката реч и слуха. – Днес почти всеки «има нещо» в ушите си». В Европа проблемът със загуба на слуха след младежта също е много наболял. Още през миналата година Евросъюзът започна да подготвя мерки за ограничаването на максималната сила на звука на портативните музикални плеъри. Така че ако искат да съхранях слуховото си здраве и до зрялата си възраст, тийнейджърите трябва да се примирят с тихото слушане на любимите парчета.