Здравословното състояние на човека оказва влияние върху цвета на неговото лице. Така например червенината или червените петна по него говорят за наличието на сърдечно заболяване. Синеещите устни, чело и бузи свидетелстват за недостатъчно снабдяване с кислород на кръвта и белите дробове. То е характерно също и за наличието на белодробен емфизем и бронхиална астма.
Белите петна насочват към астенично-невротичен синдром със сериозно понижаване на кръвното налягане. С бледото лице се отличават болните с белодробни патологии и анемия. Докато тъмният и дори черен цвят на кожата на лицето, особено около скулите и корените на носа, говори за бъбречно заболяване или инфекция на пикочния мехур.
Синините под очите, освен че могат да минат за козметичен дефект, може да са и признак за заболяване на сърцето или хранопровода.
Зеленикавото оцветяване на кожата свидетелства за поражения от тумори на храносмилателната или дихателната системи, а също и за наличието на кисти в тях. Възможно е да става дума и за усложнения от жлъчно-каменна болест или цироза на черния дроб. За такива проблеми е признак и жълтият цвят по лицето, докато жълти петна около веждите или очите се получават при нарушения на липидния обмен и повишено ниво на холестерина. Кафявите петна покрай корените на косите указват за заболяване на черния дроб, а склонността към образуване на синини говори за понижена способност за съсирване на кръвта.
Така че отражението ни в огледалото може да ни подскаже понякога кък какъв специалист трябва да се обърнем.