Кинотеатър „Киев“ в центъра на украинската столица от 13 до 21 септември ще предостави екрана си за Седмицата на съвременното българско кино.
Двигател на инициативата за провеждането на този кинофорум е бесарабският българин Васил Барков. Родения в измаилското село Суворово, намиращо се в Одеска област, идва през 1992 г. да следва режисьорско майсторство в НАТФИЗ.
Когато го вижда, един от най-големите съвременни български режисьори проф. Владислав Икономов го пита как се казва. „Васо“ - отговаря Барков. „Сигурен ли си, че Васо се казваш? – продължава да настоява режисьорът. Но бесарабският българин твърдо не отстъпва - „Да, аз съм Васо, и моят дядо също се казваше Васо“. След това Икономов го приема без изпити. След една година той обяснява на студента си тази своя постъпка с думите: „Разбрах, че ти си студентът, който съм чакал 40 години“.
Професорът не греши в преценката си. Васо започва да печели награди още с дебютния си филм, а в последствие получава още много престижни отличия, сред които „Златна ракла”, „Бронзов витяз”, „Златна бригантина” и други.
Сега талантливият нашенец се е амбицирал да помогне за откриването на Български културен център в Украйна – в Киев или в Одеса – нещо, от което българите там имат голяма нужда. Първата крачка към това е и първата мащабна седмица на българското кино в една от страните с най-голяма българска диаспора зад граница. Всъщност идеята е с новото българско кино и неговия принос в общоевропейския културен процес да се запознаят и украинските жители.
Заедно с Васил Барков, по време на форума майсторски класове със студентите по киноизкуство в Киевските висши учебни заведения ще проведат и режисьорите Иглика Трифонова и Владо Краев. Планирани са срещи с украинската общественост, с представители на тамошната българска диаспора и журналисти. Във филмовия афиш присъстват такива заглавия като "Източни пиеси" на Камен Калев; „Раци" на Иван Черкелов; "Кратки разговори" на Владо Краев; „Разследването" на Иглика Трифонова; "Последното пътуване" на Васил Барков; „Похищението" на Пламен Масларов и "Светът е голям и спасението дебне отвсякъде" на Стефан Командарев.