Окончателното събаряне на 198-те жилища и почистването на отломките на легендарния ямболски блок номер 20 приключи на13 октомври. Община Ямбол плати за това на смолянската фирма „Ростер” 103 хиляди лева без ДДС и й подари 200 т желязо и 10 000 куб. м строителни отпадъци, които щели да се използват за направа на пътища.
Около 300 от доскорошните обитатели на блока близо месец живеят на съседната поляна в импровизирани палатки, които сами си сковаха още на 15 септември от дограма от прозорците, лични мебели и килими. Други са се настанили временно при приятели и роднини. „Навремето общината ми взе къщата, за да построи този блок. И кредит теглих после, за да си доплатя апартамента. Три стаи имахме. А вижте ни сега – на пътя сме”, гневи се Асен Илиев.
Необходимо е спешно в Ямбол да бъдат разкрити поне няколко социални жилища, в които да бъдат настанени най-рисковите семейства от бл. 20, препоръчва в специален доклад от 11 октомври Национална мрежа за децата, изпратен до премиера Бойко Борисов, еврокомисар Кристалина Георгиева, Карстен Расмусен от генерална дирекция “Регионална политика” на ЕК, различни министерства и социални ведомства в България.
„Тези хора на палатките са нарушители и нямам никакво намерение да им помагам”, заяви обаче за пореден път този понеделник ямболският кмет Георги Славов пред журналисти. Въпреки че два дена преди това общината милозливо предостави на ромите в палатковия лагер пакети с боб и леща, както и дрехи.
Сега се чака какво решение ще вземе ямболският Административен съд по отношение на това дали собствениците на 53-те частни апартамента ще имат право да търсят обезщетение от общината. Това трябва да стане до 11 ноември. А дотогава бившите живущи в блока ще си останат в палатките, надявайки се да им бъдат осигурени истински жилища.