Може би най-заветното желания на всеки човек от както свят светува е да остане вечно млад и здрав. Реално ли е това да стане на практика. Оказва се, че е напълно възможно.
Според президента на Геронтологичното общество при Руската академия на науките проф. Владимир Анисимов не е нужно да се спре стареенето, но то може да се забави и да се увеличи продължителността на живота до 120 години. „Тази възраст е заложена в гените на човечеството” – смята той.
И наистина учените отчитат, че броят на столетниците в Европа и САЩ се удвоява на всеки 10 години, а средната продължителност на човешкия живот в последните 160 години ежегодно се увеличава с по 3 месеца.
За съжаление всяка година хиляди загиват по пътищата, следствие на престъпления и алкохолизъм. Като се прибавят и неспирните войни в различни точки на планетата, смъртността по планетата се очертава като много висока. Затова е важно в каква обстановка живеем.
Оказва се, че за дълголетието важен фактор се явява образованието. Така например в САЩ са установили, че мъжете, които завършват колеж живеят със 6 години повече отколкото необразованите си сънародници. Любопитното е, че представителите на силния пол с висок IQ-индекс имат по-висока продължителност на живота, докато жените с високо ниво на интелект пък живеят по-малко. Вероятно това е така, защото те непрекъснато се опитват да докажат колко много могат и се подлагат на огромен стрес, който съкращава живота им.
Проф. Анисимов изтъква в едно свое скорошно интервю и още нещо куриозно. Доказано е, че същите гени, които участват в процеса на стареене, играят активна роля и при образуването на ракови тумори. Тези два процеса според него са неразривно свързани. „Стволовата клетка, от която се изграждат всички органи и тъкани на организма, имат два пътя на развитие. – Тя може да се появи, развие и след това да умре, и тъкмо в този случай имаме стареене. Но може да се превърне и в безсмъртна ракова клетка. Ракът по своята същност олицетворява безсмъртието. Защото ако вземем една ракова клетка и я имплантираме в чужд организъм, тя ще продължи да се развива” – обяснява ученият.
Какво можем да направим сами за своето дълголетие. Специалистите съветват да се ограничи калоричността на храната, като един от най-добрите начини да удължим живота си. Те дават пример с Япония, където употребяват едва по 1500-1800 килокалории на денонощие, а страната се явява лидер по брой на столетниците си. Само че съвременният иска да яде все повече. Как в този случай би могъл да приеме по-малко калории? Тъкмо с този проблем се е захванала науката и сега се е заела с откриването на т. нар. миметици. Това са препарати, имитиращи в организма състоянието, което предизвиква ограничаването на калоричността на храната. С други думи те оказват влияние върху гените, като позволяват да се яде без ограничение, без да се добавят излишни килограми в теглото. Такива медикаменти вече съществуват и се прилагат при лечението на диабета. Швейцарски учени твърдят, че те може успешно да се приемат и за профилактика на стареенето.
За дълголетието се оказва важен и светлинният режим. Така например жителите на Северните ширини стареят по-бързо. Те живеят в условията на бели нощи. А през единствено през нощта се изработва изключително важният хормон мелатонин. Достатъчно е нощем да се включи дори за 15 секунди ярка светлина и производството му спира. Затова специалистите препоръчват да се спи на тъмно и да изключваме компютъра и телевизора, когато легнем в кревата. Работещите нощно време трябва допълнително да приемат мелатонин, тъй като при тях нивото му е понижено. Добре е профилакттично той да се взима и през пролетта и есента, когато се променя светлинния режим.
Да се опитва човек да измами природата, като изкуствено се опитва да удължи младостта си с помощта на козметика, масажи и пластична хирургия, е просто смешно. Това е все едно да санираш едно здание отвън, но да оставиш изгнилите му греди отвътре – то така или иначе ще се срути – изтъква знаменитият геронтолог. А и всеки от нас старее различно – при някои първо застарява кожата, при други – вътрешните му органи. Всъщност скоростта на стареене се определя генетически само до 35 %. Всичко останало е в наши ръце.